UMRO IVAN MILOŠ – OSNIVAČ HRVATSKOG SVJETSKOG SABORA – POČIVAO U MIRU BOŽIJEM!

UMRO IVAN MILOŠ – OSNIVAČ HRVATSKOG SVJETSKOG SABORA . POČIVAO U MIRU BOŽIJEM!

Umro Ivan Miloš – osnivač Hrvatskoga Svjetskog Sabora

Autor je izrade programa gospodarske obnove Republike Hrvatske.

Prijateljima znancima hrvatskim domoljubima u Hrvatskoj i u Svijetu sa tugom u srcu javljamo da nas je zauvijek napustio profdrsc. Ivan Miloš

image.png Rođen je 30. travnja 1948. godine u malom selu Bajagiću u općini Sinj. Svoj rodni kraj napustio je sa 18 godina 1966., kada je sam otišao u svijet bez ičije pomoći. Zapošljava se kao lučki radnik u Luci Rijeka. Željan znanja i svoje urođene vrline u borbi za pravdu. Uz rad kao lučki radnik završava srednju školu.

Godine 1979. u Rijeci završio je Ekonomski fakultet gdje je magistrirao 1983. godine. Doktorsku disertaciju, pod nazivom “Informacijski sustav u funkciji suvremene tehnologije prometa” obranio je na Fakultetu za pomorstvo i saobraćaj u Rijeci 1989. godine, te stekao doktorat tehničkih znanosti iz područja tehnologije prometa.

U „Luci Rijeka“ radio je razne poslove od običnog radnika bez kvalifikacije do direktora, od tehnologa-organizatora prekrcaja na brodovima i rukovoditelja lučkih skladišta do direktora OUR-a „Rijeka“ te pomoćnika generalnog direktora za strateški razvoj.

Godine 1999. osniva „Splitsko dalmatinsku slobodnu zonu“od 1999 do 2003. godine obnašao je funkciju projektanta, osnivača i direktora te “Splitsko-Dalmatinske slobodne zone” Split, koja je u većinskom vlasništvu Splitsko-dalmatinske županije. Godine 2003. izabran je za profesora na veleučilištu Rijeka. Istovremeno je postao strateški partner EU-a i postaje aktivni sudionik kreator i projektant razvojnih programima

iz područja međunarodnog javnog prometa i na poslovima pripremanja uvjeta za FDI „Foreign Direet Investnments“. Radio je na vrlo složenim razvojnim projektima i programima. Održao je nekoliko desetina znanstvenih skupova na kojima su predstavljeni autorski znanstveni programa. Autor je izrade programa gospodarske obnove Republike Hrvatske kroz šest projekata koji su interakcijski međusobno povezani putem kojih se Hrvatskom narodu osigurava financijska sigurnost za narednih 50 godina, a tosu:

1. Izgradnja nizinske, dvotračne i elektrificirane željezničke pruge Rijeka – Zagreb – Botovo.

2. Izgradnja matičnog kontejnerskog terminala „Zagrebačko pristanište“.

3. Izgradnja velikog poslovno-logističkog čvorišta „Miklavlje“.

4. Izgradnja višenamjenskog plovnog kanala Dunav – Sava (Vukovar – Šamac).

5. Razvoj Međunarodnog prometnog čvorišta „Cargo centar Zagreb”.

6. Izgradnja mreže željezničkih pruga između lučkih terminala i logističkih čvorišta za unutarnji (interni) prijevoz kontejnera po strogom normativu matičnih brodova od 75 TEU/h. Tijekom svog života sudionik je na raznim međunarodnim savjetovanjima. Održao je nekoliko desetina znanstvenih skupova na temu strateških gospodarskih programa, čijom realizacijom se Hrvatskom narodu osigurava više desetina godina financijske sigurnosti. Svojim stalnim isticanjem strateške prednosti položaja i resursa koje Hrvatska država ima s kojima može osigurati pristojan život za 20 milijuna stanovnika, isticao je štetnost birokratskog partitokratskog sustava RH i birokratskih struktura koje politika i političari služi za osobno bogaćenje, privilegije i financijsku dobit koja nije rezultat rada nego pljačka vlastitog naroda. Samo u organizacij Hrvatskog Svjetskog Sabora održao je 12 znanstvenih skupova na kojima je bio voditelj teme Gospodarstvo RH.

Nesebično je bio na usluzi predsjedniku Vlade Ivi Sanaderu, predsjednici Vlade Jadranki Kosor, predsjedniku Vlade Zoranu Milanoviću, predsjedniku Vlade Tihomiru Oreškoviću i predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću. Svima je služio s nadom da se gospodarski programi počnu realizirati. Najviše je temeljnih zakonskih i drugih materijala osobno osigurao sadašnjem predsjedniku Vlade gospodinu Plenkoviću. Nemjerljiv je njegov doprinos zahvaljujući njemu i njegovim svjetskim spoznajama arbitraža sa Slovenijom koja je pozitivno riješena u korist RH. Nažalost, niti jedan spomenuti predsjednik Vlade nisu prihvatili nekoliko osnovnih programa s kojima su od strane znanstvenika prof. dr. sc. Ivana Miloša bili upoznati poput programa Proglašenja isključivog gospodarskog pojasa na Jadranu, koji ni dan danas nije riješen u korist RH. Mnogi strateški programi i zakoni koje je trebalo donijeti da se isti realiziraju nisu doneseni jer vlade nemaju vremena baviti se samom sobom i nacionalnim interesima tako da su prevladali osobni interesi.

Prof. dr. Ivan Miloš bio je aktivni sudionik i suradnik mnogih udruga. Bio je potpredsjednik „Hrvatskoga znanstvenog društva za promet“ (HDZP), član uređivačkog odbora znanstvenog časopisa „Suvremeni promet“, član Savjeta za pomorstvo HAZU-a, a od godine 2009. bio je i član Hrvatske

akademije tehničkih znanosti. Dvadesetogodišnji je aktivni član Hrvatskoga Svjetskog Sabora. Sudionik je 12 znanstvenih skupova koje je zajednički organizirao sa Hrvatskim Svjetskim Saborom u Hrvatskoj i u Svijetu.

Piše i govori talijanski i engleski jezik. Prof. dr. sc. Ivan Miloš bio je častan, moralan, pošten čovjek iz naroda za narod, kojem je Hrvatski nacionalni interes bio ispred osobnog. Bio je često progonjen od birokratskih struktura, jer se nije uklapao u njihov nenarodni sustav vladavine. Hrvatski narod izgubio je velikana čovjeka koji je živio sa narodom i za narod. U ime Hrvatskoga Svjetskog Sabora i moje osobno ime, velika mu hvala i slava.

Neka mu je laka hrvatska zemlja!

Počivao u miru!

Niko Šoljak, Poreč, 31. ožujka 2021