UGODNI DIJALOG OKO OKRUGLOG STOLA PREKO INTERNETA, zahvaljujući Ivanu valek, arhitetku iz Zagreba

 

“ZA DOM SPREMNI!” NIJE U SUKOBU SA ZAKONOM

Ivan Valek odgovara Miji Potkrajac…

Mikijev arhitekt: Projektirao je fontane, a sada ga ovršuju... | 24sata


ivan valek <valek.ivan@gmail.com> 29. kolovoza 2021. u 02:05
Prima: Mijo Potkrajac <mijopotkrajac@gmail.com>
Cc: Bozo Simunovic <simunovic.bozo@gmail.com>, i drugi
Hvala Mijo ,

   Pročitao sam i razumio naslov “ZA DOM SPREMNI” nije u sukobu sa zakonom. Šteta da ga ne objave svi hrvatski mediji ali zaslužuje i javnu raspravu ali i jedan ozbiljan okrugli stol. (Ovo mi se sviđa: “…ali i jedan okrugli stol.”, mo. Otporaš.)
     Hvala tebi što na  političkoj oporuci generala Maksa Luburića pokušavaš okupiti sve državotvorne Hrvate u Pokret za oslobodjenje i ostvarenje Hrvatskog naroda i Hrvatske države.
                HRVATSKA, HRVATSKA, HRVATSKA… 
je cilj. Država zajedništva i dijaloga o svemu, pa i povijesti koja nas uši da ne ponovimo (po)griješke.
Moramo znati da kao i 1945. Velike svjetske sile, SAD, Rusija, Kina ali i nadolazeća Indija će odredjivati tokove svjetske povijesti i u budućnosti..Samo čvrste i manje države će opstati. Zato je vrijeme za Novo Hrvatsko Zajedništvo. Možemo birati da li želimo postati DIJAMANT najtvrdji materijal, ili postati GRAFIT najmekši materijal. I dijamant i grafit su ugljik a razlika je u molekularnoj strukturi, medjusobnoj vezi atoma. Atom je OBITELJ, a dijamant moguća HRVATSKA.
      Moramo sagledati svoje novije  (po)griješke 1918,1941,1991,2021, a zato nam je potrebna uljudna rasprava o svemu.
1941. g. imali smo tri Hrvatske, dvije revolucionarne (ustaše (Hrvati, mo.) i partizane) (Jugoslaveni u borbi protiv Hrvatske Države, mo. Otporaš.) i demokratsku domobransku HSS.
Mirni put ili revolucija. Odabrali smo Hitlera i Musolinija, Staljina a naš saveznik je SAD.I 1918. morali smo za saveznika odabrati SAD da smo bili vidoviti i politički zreli. SAD nam je i 1995. pomogao a zatim smo ih izigrali po skrivenom diktatu naših tradicionalnih neprijatelja a izigravamo ih i dalje.
Nažalost danas ne možemo graditi svoje savezništvo kao bivša nacifašistička tvorevina i država gubitnik u WW2. To je bitno. Nadam se da se u tome slažemo.To je i poruka generala Drinjanina. Zadatak nam je da razotkrijemo i objavimo sve srbočetničke zločine od 1918. do 1995. ali i sagledamo nae (po)pogriješke i da se ispričamo za  sve naše žrtve .
       Ove godine bila je i 90 godišnjica zvijerskog ubojstva Dr.Milana Šufflaya koju nismo dostojno obilježili. Bio sam inicijator obilježavanja u Kraljevskoj akademiji i želio organizirati Medjunarodne simpozije o Dr. Šufflayu i to u Zagrebu, Tirani, Prištini, Podgorici, ali sam bio onemogućen. (Dragi kolega Ivane vrlo žao mi je čuti da si bio onemogućen. Ako nije osobno i vojničke naravi tajna, bilo bi potrebno koje su to snage bile da su kamen bacile a ruku sakrile i tak onemogile taj plementi saziv simpozija prigodom 90esete godišnjice pogibije dra. Milana Šuflaya. Mo. Otporaš.)
       Moramo znati da ZAJEDNO možemo sve a pojedinačno malo i zato pozivam i podržavam. Novo Hrvatsko Zajednistvo stvaranjem Domoljubne mreže a zatim i Pokreta za slobodnu, suverenu, pravednu i bogatu Hrvatsku.
                                HRVATSKU, HRVATSKU, HRVATSKU…
U tom cilju sagledajmo šta nas spaja a o razlikama raspravljajmo na uljudan način.
Tvoj
Ivan Valek
Ove ned, 29. kol 2021. 00:35 Mijo Potkrajac <mijopotkrajac@gmail.com> je napisao:
Bog! prijatelji i dragi moji suborci Hrvati,

Sve što bih vas uzajamno zamolio je to da pomno pročitajte ovaj povijesni govor Maksa Luburića Hrvatima prigodom Desetog Travnja 1968. Ja sam to prepisao sa vrpce na stotu godišnjicu rođenja Vjekoslava Maksa Luburića, zadnjeg Zapovjednika HOS-a NDH.
sub, 28. kol 2021. u 15:53 Bozo Simunovic <simunovic.bozo@gmail.com> napisao je:
Ma, zaboravite! Tko je skroz na skroz hipnotiziran, tečko da ćeš ga odhipnotizirati! Kako cijenjeni kolega Zvonimir Došen lijepo kaže:
Lakše ti je Turčina obratiti na kršćanstvo, nego zadrtog mačekovca na starčevićanstvo.”
Mi smo definitivno pobjednici, jer smo od pamtivijeka:
Bog i Hrvati! 🇭🇷😇🙏
On Sat, 28 Aug 2021 at 21:57 Mijo Potkrajac <mijopotkrajac@gmail.com> wrote:
Moj bobratime Ivane Valek usuđujem se reći da nitko iz tvojeg sela nije otišao u Ustaše zato što su oni voljeli Ustaše, nego zato što su oni voljeli Hrvatsku Državi. Moj otac Petar je bio u Domobranima, prilažem sliku

image.pngna kojoj je moj otac Petar (1907-1981) drugi s lijeva stoji. Ostali su mi nepoznati. On je bio ranjen na Romaniji u veljači 1942. godine, te poslije bio otpušten kao nesposoban. Moje selo Sovići Gorica su dali 213 boraca Hrvata u borbo i obrani Hrvatske Države. I te Hrvate nazvati da su “domaći izdajnici” kako ih je tito i partija KPJ zvala i nazivala i da su “kvislinzi”, da su “fašisti” tj. Talijani a niti jedan od njih nije govorio talijanski itd.
Lijep pozdrav svima.
Mijo.
sub, 28. kol 2021. u 12:49 ivan valek <valek.ivan@gmail.com> napisao je:
NDH kao nacifasisticka tvorevina nije imala buducnost. Nisu je srusili partizani nego Saveznici.
sub, 28. kol 2021. 19:45 Mijo Potkrajac <mijopotkrajac@gmail.com> je napisao:

S ČIME JE BILA SUOČENA  NEZAVISNA DRŽAVA HRVATSKA

“Naučio sam mrziti sve izdajnike i ne postoji zaraza na koju više pljujem od izdaje  – rekao je pred 2500 godina  za one koji su služili okupatoru.”  –  Aiskulos.

U prošloj emisiji razmotrili smo neke poviestne istine o prijesnoj suradnji vođa Hrvatske Seljačke Stranke s velikosrbskim okupatorom Hrvatske poslie smrti Stjepana Radića.

U današnjoj emisiji govorit ćemo o njihovoj suradnji s Titovim boljševicima. 0d 1943. do 1945. Vodstvo Hrvatske Seljačke Stranke u izbjeglištvu : dr. Juraj Krnjević, dr. Juraj Šutej, dr. Ivan Šubašić sa svojim pomoćnicima dr. Milanom Martinovićem,Ilijom Jukićem, ing. Franjom Gaži i dr. Rodolfom Bičanićem nije htjelo ni čuti za Nezavisnu Državu Hrvatsku, a kamoli zalagati se za njezin obstanak. Njima nije bilo jasno da se s raznim režimima ne moramo slagati, jer oni su privremeni i prolazni, njih se može, a ponekad i mora mijenjati, ali država jednoga naroda mora biti vječna i nju se ne može ni u kojem slučaju poistovjećivati s bilo kojim režimom. To su svetinje kojih se svaki pošteni čovjek mora pridržavati.

Ne, to za Krnjevića i vodstvo HSS-e nisu bile svetinje, što je Krnjević jasno dokazao u svojim “dodatcima” deklaracijama jugoslavenske vlade, čiji sadržaj je u svojim govorima i pismima dužnosnicima HSS-a  stalno ponavljao.

Tako u svojim govorima na “sednici ministarskog saveta”  na 2. i opet na 6. srpnja 1943., on podvlači:  “Najodlučnije osuđivati sve one koji rade protiv uspostave Jugoslavije, kao i one koji šire razdor između Srba, Hrvata i Slovenaca, ili koji direktno ili indirektno saradjuju s neprijateljem i njegovim kvislinzima”.

Iz ovog njegovog govora jasno se vidi da su za njega “kvislinzi” svi koji se bore protiv njegove Jugoslavije.

Uz ovo tu je još nešto vrlo jasno. U svojim “dodacima” i govorima Krnjević govori o “uspostavi Jugoslavije”, što znači da je i njemu jasno da ona više ne postoji, jer ne može se uzpostavljati nešto što već postoji, ili je to zato što je već bio počeo raditi na uzpostavi nove, boljševičke Jugoslavije.

Pokazalo se da se radilo o ovom potonjem, što svjedoče njegovi dopisi s dužnosnicima HSS-a u domovini. U jednom dopisu s Z. Rastekom on, između ostalog, kaže: “…..mi cijenimo narodno-oslobodilačku borbu i dajemo joj priznanje, kako ju ide….”, a u dopisu s Petrom Radićem: “…što ste podupirali otpor predvodjen po Titu, protiv toga ne da nema niko ništa, nego je to pohvale vrijedno….”.

Krnjević, u svojstvu, “bivšeg podpredsjednika Jugoslavije, glavnog hrvatskog zastupnika u inozemstvu i u ime hrvatskog narodnog zastupstva” kako se on tada podpisivao, u pismu od  26. prosinca 1944. Winston Churchill-u i 10. rujna 1945. njegovom ministru  vanjskih poslova, Ernestu Bevinu, uporno traži da “porade kod Tita da se HSS prizna partnerom Narodnooslobodilačkog Pokreta u oblikovanju bolje i zdravije poslijeratne Jugoslavije”.

U pismu od 26. prosinca 1944. Krnjević kaže: “Hrvatska Seljačka Stranka pozdravlja interese koje su poduzeli Veliki Saveznici u oblikovanju bolje i zdravije poslije rata Jugoslavije. Nitko ne stavlja u pitanje važnost Narodnooslobodilačkog Pokreta, ali ne može ozbiljno da tvrdi da je on sveobuhvatni predstavnik njezinih (misli na Jugoslaviju) sastavnih naroda ”.

Ove Krnjevićeve tvrdnje, posebno ova zadnja, podpuno su točne, samo je zaboravio navesti da kao i Titova komunistička partija, ni on i njegova stranka nisu, ni u kojem smislu, predstavljali tu ‘veliku većinu hrvatskoga naroda’.

Proglašenjem Nezavisne Države Hrvatske  za veliku većinu hrvatskoga naroda koja se dragovoljno uključila u njezinu obranu, Mačekova HSS je de facto prestala postojati, a komunistička partija, kao tuđa protuhrvatska ateistička i teroristička formacija, u širim slojevima hrvatskoga naroda imala je sasvim neznatnu podršku.

Kao takva ona je bila podpuno suprotna svim njegovim osnovnim i nacionalnim interesima. Zato, kako bi ojačala svoj zločinački pokret Partija je tražila vezu s onim krugovima čiji su ideali i interesi bili oprečni onoj većini koja se uključila u borbu za obstanak Nezavisne Države Hrvatske i nije nikakvo čudo što je suradnju zatražila s onim krugovima koji su bili za istu državu, iako s drukčijim političkim uređenjem.

U časopisu  tkzv. narodno-oslobodilačkog pokreta “Slobodni Dom”  Vladimir Bakarić piše: “ ….Ne bismo imali prava, kad već ovdje ne bismo kazali da HSS ipak igra – i to ne baš malu ulogu u pripremi naroda za njegovu današnju borbu”.

Andrija Hebrang u glavnom listu Komunističke partije Hrvatske “Naprijed” u poruci vodstvu HSS-a blago kudi one koji “…dosad pa su još i sad izvan i protiv narodne borbe”.

Uza sve to, proces privlačenja šireg članstva HSS-e išao je dosta sporo najviše radi toga što je uzpostavom NDH velika većina “običnog” članstva odbacila Mačekovu politiku integralnog jugoslavenstva i uključila se u obranu svoje države Hrvatske.

Ipak, neki od onih “školovanijih” članova HSS-e koji su vrlo dobro znali da su Maček i njegovi najbliži suradnici Hrvatsku mogli zamisliti jedino u jugoslavenskom kontekstu, o svemu tome su šutjeli sve do sedamdesetih kad je u vodstvu emigrantskog HSS-a (a duge nije ni bilo) došlo do raskola. Tad je frakcija koju je poveo dr. Mladen Giunio Zorkin odgovornost za sve antihrvatske radnje počela prebacivati na Krnjevića i njegove adherente, a ovi na Zorkina i njegove, a jedni i drugi su štitili Mačeka kao da on nije s ničim imao nikakve veze. Ako se išta što je izašlo iz ove svađe može nazvati pozitivnim jest to da su na vidjelo izašli mnogi detalji do tada nepoznati većini hrvatskog naroda.

Tako je, između ostalog, objavljena i priča Tomislava Baburića, sina  zastupnika HSS-e u vladi Cvetković-Maček za kotar Bjelovar gdje piše slijedeće: “Slučaj s mojim ocem bio je drugačije naravi nego što je to bio slučaj kod drugih zastupnika iz redova HSS i to iz slijedećih razloga. Narodnooslobodilačka borba imala je najviše problema na području Korduna i Banije, kao i većim dijelom Pokuplja. Sam stav naroda u Kordunu bio je u većim pogledima pro-kraljevski (četnički), kod pravoslavnih, a radićevski kod Hrvata. Tako da ćelije NOB-e koju su u ono doba zastupali članovi Izvršnog vijeća Centralnog Komiteta; Većeslav Holjevac, Čanica Opačić i Gojko Nikoliš nisu mogle doći do izražaja kod širokih slojeva naroda, nego su tek imale djelomičnu podršku od pravoslavnog stanovništva. Kontakti moga oca sa Izvršnim tijelom NOB-e za Hrvatsku koji su bili vođeni u Topuskom završili su bez uspjeha.

Tu se radilo o prihvaćanju plana koji je izradilo vodstvo HSS-a u Zagrebu.

Taj plan predložio je ing. August Košutić podpredsjednik HSS-a.

U toku tih pregovora bilo je od Centralnog komiteta dostavljeno Čanici Opačiću, koji je tada bio na dužnosti komandanta Kordunaške proleterske brigade, da na svaki način poradi da moga oca uvede u redove Narodnooslobodilačke borbe……”.

Sve u svemu, kako piše Baburić, radi nekih nesuglasica oko podjele vlasti, njegov otac je odbio ući u službu komunistima. Zato mu je, kad su partizani zauzeli Bansku Selnicu  u jesen 1944., zaplijenjena sva imovina. On se u to vrieme skrivao kod nekih prijatelja.  U proljeće 1945. bio je uhićen i osuđen na osam godina robije, “radi sabotaže Narodnooslobodilačkog fronta”.

Kako piše jedan od razočaranih članova HSS-e, – “Partizani su u procesu privlačenja pristalica HSS-a u opći tok Narodnooslobodilačkog fronta počeli formirati tobože vojne jedinice Hrvatske Seljačke Stranke kojima su davali imena “Matija Gubec”, “Braća Radić” itd. A što se događalo s tim jedinicama najbolje svjedoči jedan od broja “slučajeva”.

U jesen 1943. Hrvatska Seljačka Stranka je stupila u vezu s partizanskim jedinicama u centralnoj Slavoniji ( u Virovitici ) radi ‘brze i aktivne suradnje’. Pomoću zastupnika HSS-e onoga kraja, pristaša HSS-a domobranski konjički satnik Mato Cerić započeo je tajne pregovore s partizanima u svrhu osnivanja vojnih jedinica HSS-e  u okviru “Narodnooslobodilačke vojske”.

U tim pregovorima partizane su zastupali; Dušan Brkić (četnik iz Obrovca, sada član Centralnog komiteta komunističke partije, kasnije proglašen kominforbirovcem i poslan na Goli Otok), nekakav Tehek i “komandant VI. korpusa” ( kasniji komandant Jugoslavenske ratne mornarice) Mate Jerković iz Novog Sela kod Petrinje.

Cerić im je prenio neke “specijalne priedloge” koje je dobio od člana vodstva HSS-e u Zagrebu Ivana Farolfija. Jedan od glavnih zahtjeva vodstva HSS-a  bio je da, kad Cerić pređe u šumu i formira partizansku jedinicu HSS-e, uz jednog komunističkog polit-komesara bude i jedan komesar HSS-e.

Perfidni boljševici, kako bi se što lakše domogli oružja i druge opreme Cerićeve bojne, izjavili su da oni odustaju od svoga komunističkog komesara i da će komesar HSS-e biti podpuno samostalan u odgajanju svojih jedinica u “duhu narodnooslobodilačke borbe”. Za početak, HSS je odmah u šumu morala poslati 160 dobro naoružanih Cerićevih domobrana “kako bi se uvježbali u vođenju gerilskog rata” poslije čega će postati organizatori jedinica HSS-e u šumi i provesti mobilizaciju oko 15.000 seljaka pristaša HSS-e.

Cerić je u listopadu 1943. pod punom opremom poslao svoju bojnu u šumu, a sam je još dva dana ostao u Virovitici kako bi nadzirao prievoz ostale opreme. Kad je dva dana kasnije Cerić stigao u šumu našao je nešto čemu se nije nadao. Svi njegovi vojnici bili su razoružani i zarobljeni.   Nakon nekoliko minuta i on se našao među njima, a stranački funkcioneri koji su u šumu pristigli na “organizirani tečaj” smjesta su pokupljeni i poslani na najopasnija mjesta u prvim borbenim redovima. Većina njih je odmah u prvim danima izgubila život, rijedki su preživjeli.

Pošto je izvršio najgore izdajstvo, prevareni Cerić nije se mogao vratiti natrag. I on je tobože kao “operativni oficir” poslan na prvu liniju, ali čim su partizanski vođe uvidjeli njegovu vojničku sposobnost bio je zatvoren i osuđen na smrt kao reakcioner, jer se usudio kritizirati partizansku taktiku koja uobće nije štedjela ljudske živote što za njega nije imalo ništa zajedničkog s vojničkom taktikom. Nakon dva mjeseca bio je “pomilovan”, da bi opet ubrzo bio strpan u zatvor gdje je bio strašno mučen.

Kad je vlada NDH proglasila amnestiju za sve domobrane koji se vrate iz šume, Cerić je pomoću stražara koji su bili pristaše HSS-a  pobjegao iz zatvora i predao se zapovjedništvu I. Domobranskog Gorskog Zdruga, a ovi su ga, prema propisima, predali vojnoj policiji. Sad su Mačekovi i Krnjevićevi ljudi počeli s pričama o njegovim “mučenjima u ustaškim zatvorima” navodeći kako mu se:  “glasom amnestije nije smjelo ništa dogoditi” – što nije istina, jer iako se u amnestiji kaže “svim domobranima” to se nipošto nije odnosilo na one koji su dogovarali, organizirali i izveli njihovu defekaciju u neprijateljske redove, a najmanje na one koji su predajom tako velike količine ratnoga materijala silno pomogli komunističkoj bandi da što efikasnije izvrši pokolj nad hrvatskim narodom.

Bez obzira na sve, oni su bili toliko zaslijepljeni svojim modelom “hrvatstva unutar jugoslavenstva” da nisu bili u stanju vidjeti da je taj njihov model bio poguban za hrvatski narod jednako kao i onaj komunistički.

Uz to su još bili i glupi, što svjedoči i to da je poslie svega što im se događalo u trgovini s  “drugovima u šumi”, sam podpredsjednik stranke August Košutić otišao u šumu kako bi s komunistima utanačio kakvu pogodbu. Odmah je strpan u zatvor gdje je pod batinanjem proveo tri i pol mjeseca.

Unatoč svemu tome, ni u ono ratno vrieme kad se su sve zaraćene strane strijeljale za puno manje prekršaje nego pokušaj izdajstva,  naveliko razvikana “zločinačka država” NDH iako je imala nepobitne dokaze o njihovoj izdajničkoj raboti, nije dala pogubiti ni Cerića, ni Farolfija, ni Košutića, ni Mačeka, niti jednoga od njih.    Svi vodeći ljudi HSS-a, uključivši i Mačeka, umrli su prirodnom smrću – kao jugofili do zadnjega daha.

Nu i među vodećim ljudima HSS-e našao se barem jedan koji je imao pravilno mišljenje o komunistima i njihovoj  “narodnooslobodilačkoj borbi”, ali tek poslije što su ga ovi više puta naveli na tanak led, kao u slučaju Cerić.

To se dade zaključiti iz pisanja komunističkog  “Slobodnog Doma” gdje se pod naslovom “Prava slika gospodina Pernara”  opisuje razgovor  nekog Marka Matka, seljaka iz Đurđenovca s drom Ivanom Pernarom, jednim od zastupnika ranjenih u atentatu na hrvatske zastupnike u Beogradu 1928. godine.

“Bilo je to prošle jeseni nekako krajem kolovoza 1943.” Kaže Matko. “Sreo sam se u Zagrebu s drom Ivanom Pernarom, kojega sam od prije poznavao. Prvo što me upitao bilo je da li ima kod nas partizana i kakvo narod ima mišljenje o njima.  Odgovorio sam da ih ima, da ih seljaci upravo vole i da ih pomažu hranom jer su pošteni prema ženskom svijetu, naročito pristojni i neće da se opijaju.  Klijeti koje su prije bile često provaljivane sad su kao posvećene. Taj moj odgovor debelog je gospodina upravo razljutio i on srdito odgovori,  – ‘Vidiš kak si bedast. I ti se daš zavaravati. Oni su sada zato pošteni jer je to njihova taktika da narod pridobiju za sebe. Ali vidio bi ti da dojdu na vlast. Onda ćete vi seljaci videti kako će vam biti. Ti trebaš narod odgovarati od njih ako si pošten čovjek, a mi se trebamo organizirati.”

“Dobro, upitam ga, a je li vi ne vidite da će Njemačka izgubiti rat?” Pernar mi na to odgovori: “Pa to je gotovo, ali mi moramo primiti vlast u svoje ruke.  Evo ja ću ti dati letaka koje nastoj umnožiti i razbacaj po šumi, da se vrate kući partizani koji nisu komunisti. A ovih drugih će malo ostati, pak će ih ustaše i Švabe pomlatiti. Koji ostanu te ćemo mo razoružati.”

Nu, kako se vidi i Pernaru je glavni cilj preuzimanje vlasti, samo izgleda ni njemu nije jasno koji su to trebali biti “mi” i na koji način će preuzeti vlast.

Kako bi u “Novoj Jugoslaviji” dobili udjela u vlasti s Titovim komunistima i poslije svega ovoga vođe HSS-e, kako oni u inozemstvu tako i oni u domovini, s njima i dalje surađuju kad god im se za to pruži prilika. Iako su stalno izticali kako su oni antikomunisti vidi se da im je spas Jugoslavije, u bilo kakvoj formi, bio ponos važniji od svih drugih međusobnih ideoloških razmimoilaženja. Ustvari, komunizam je bio samo jedan mali iritant u njihovom brandu jugoslavenstva.

Sve u svemu, oni su bili toliko zaslijepljeni svojim modelom “hrvatstva unutar jugoslavenstva” da nisu bili u stanju vidjeti da je za hrvatski narod taj njihov model  bio puno poguban jednako kao i onaj koji su propovijedali komunisti.

Nažalost, ni oni koji su pisali ustav današnje Hrvatske nisu ništa iz svega toga naučili.   Dok su narodu govorili o njihovom razkrštavanju s Jugoslavijom i komunizmom oni, kako u svojoj knjizi “Iza Zatvorenih Vrata” piše dr. Zdravko Tomac,  pod pritiskom samo dvojice bivših komunista (njega i Tuđmana), u ustav unese da se republika Hrvatska temelji, na ničem drugom, nego na jednoj jugokomunističkoj izmišljotini nazvanoj ZAVNOH. Pa, imalo zdrav čovjek mora se upitati zar su ti ljudi bili toliko ludi ili toliko zaraženi jugoslavenstvom da, poput ovisnika o drogama, nikako se ne mogu otresti te zaraze.

Ovima danas na vlasti u Hrvatskoj imam ovo za reći;  Znam da narod ima kratko pamćenje, posebno naš hrvatski narod , ali zar vi mislite da čitav narod boluje od kolektivne amnezije pa da se ne sjeća ni onoga što se tada zbivalo? Zar niste baš vi bili oni koji su, kako bi se dočepali vlasti, ulazili u koalicije s raznim Pupovcima i drugom četničkom bandom koja je, onda kao i danas, bezprekidno bljuvala svoj otrov na sve što je hrvatsko?

Niste li baš vi bili oni koji su, milijunima kuna uzetih od siromašnih hrvatskih poreznika četničkim  krvnicima obnavljali spomenike. Niste li vi vjerno služili lopovima, super kradljivcima kojima, do ovih sad na vlasti, nije bilo premca? Niste li i vi iz državnog proračuna sipali milijune kuna u inkubatore velikosrbstva kao što je “Srpska pravoslavna crkva” i Pupovčeve “Novosti” Nisu vam dok ste bili na vlasti smetali spomenici i spomen ploče komunističkim krvnicima, ali ste zato srušili i onaj minijaturni  spomenik najvećem ratniku protiv četnika Juri Francetiću i spomen ploču Mili Budaku.

Još mnogo toga bih vas mogao pitati,  ali znam da to nema smisla, jer vidi se da nemate ni obraza ni stida, pa se ne osjećate krivim za ništa. Svrha svega što pišem i govorim o našoj prošlosti jest da našem narodu prenesem istinu i ništa drugo nego istinu, koliko god mi je to moguće. Jer, bez suočenja s istinom, ma kakva ona bila, dogodit će nam se ono što kaže jedna stara poslovica:  Narod koji se ogradi od svoje prošlosti lutati će kroz budućnost nesvijestno poput mjesečara.

Za Dom Spremni!   Zvonimir Došen

 Braniteljski Radio 1. veljače 2014.

sub, 28. kol 2021. u 11:51 ivan valek <valek.ivan@gmail.com> napisao je:

Tudje sluge  postali kada smo odbacili Boga a prihvatili zemaljske krune.Od tada lutamo i propadamo.Od 925 g. do danas.

sub, 28. kol 2021. 18:10 zvonimir zvonimir <zvonimir@sympatico.ca> je napisao:

———- Original Message ———-
From: zvonimir zvonimir <zvonimir@sympatico.ca>
Date: August 28, 2021 at 10:06 AM

Ovdje vriedi ona: Lakše ti je Turčina obratiti na kršćanstvo nego zadrtog mačekovca na starčevićanstvo. A za našeg Valeka i ona o zecu koji je bježao iz Bosne jer tamo škope bikove.

———- Original Message ———-
From: ivan valek <valek.ivan@gmail.com>
Date: August 27, 2021 at 5:13 PM

Istinom za Dom

Kada je Macek 03.04.1941g.odbio Hitlerovu ponudu da stane na celo Hrvatske drzave koja ce se stvoriti Pavelic je dobio sansu od Musolinija da preuzme vlast .Nakon dvanajst godina boravka u Italiji Musolini je prvi put 29.03.1941pozvao Pavelica i upoznao ga sa svojim uvjetima na koje je Pavelic pristao.Svi kasniji pregovori su bili samo kulisa dogovora.Gospodin Dosen pise o 5-6% teritorija Dalmacije a ne pise da se radi o gradovima Splitu,Sibeniku,Trogiru,Susaku i dijelu Dalmacije.Sta je ostalo NDH,luka Ploce ,obala ispod Velebita i od Omisa do Cavtata.Dogovorene su i okupacione zone Gorski kotar,Lika ,zaledje Dalmacije koju bi Italija prisjedinila kasnije.Pavelic je nudio i Hrvatsku krunu talijanu.Toliko o nezavisnoj koju je preuzeo 15.04.1941g.Bili smo i pod Hitlerovom cizmom i danas placamo taj nacifasisticki zig.Objavili rat SADu i do kraja cuvali vlast umjesto da je dozvolio prevrat Lorkovica i Vokica i da HSS i Macek preuzmu vlast i privedu nas na stranu pobjednika.Pavelic je obavio svoju ulogu ali ne za Hrvatski narod.Ne sumnjam u njegove dobre namjere,ali posljedice njegove avanture placamo i danas.On je doveo komuniste i Tita na vlast.Sa kojim pravom je Bosnu pripojio Hrvatskoj.Posljedice i danas osjecamo.
Pometimo prvo pred svojim vratima.
Ivan Valek
pet, 27. kol 2021. 21:33 Mijo Potkrajac < mijopotkrajac@gmail.com> je napisao:

BETWEEN A ROCK AND A HARD PLACE =

= IZMEĐU NAKOVNJA I ČEKIĆA

Piše Zvonimir Došen

Zelenom bojom označen je teritorij koji je pripao Italiji Rapalskim i Rimskim ugovorima. Ovo je zemljovidna karta “nepostojeće države” koju su svi američki piloti na Europskom bojištu imali u svojim bombarderima.

Kada se netko nađe u vrlo teškoj situaciji u Americi i Kanadi kažu da se našao -Between a rock and a hard place ( između kamena i tvrdog tla ).

Kroz povijest Hrvatska je mnogo puta bila u takvoj situaciji. Jedna od tih situacija zasigurno su bili tkzv. Rimski ugovori.

image.jpeg

Najviše rabljena poštapalica jugokomunističkih izdajnika u Hrvatskoj kojom već više od 70 godina pokušavaju opravdati svoje odmetništvo i zločine koje su počinili – i još čine, protiv hrvatskoga naroda jest “prodaja Dalmacije”. (Prilažem poveznicu dužeg sadržaja zato jer su izneseni mnogi vjerodostojni dokumenti kako je i zašto došlo do Rapallskog ugovora 12 studenog 1920. https://otporas.com/tko-prodao-dalmaciju-talijanima-dr-ante-trumbic-dr-ante-pavelic/ Prema onom njihovom izvornom načelu – laži, uvijek laži, jer što god više laž ponavljaš to će više zvučiti kao istina.

Kako bi oni kojima taj pojam “prodaje Dalmacije” još nije jasan saznali istinu

o čemu se zapravo tu radilo i koje su bile stvarne posljedice tzv. Rimskih ugovora od 18. svibnja 1941., te kako bi se dobila točna slika onoga što je uslijedilo poslije tih ugovora dosta je samo pogledati zemljovidnu kartu Nezavisne Države Hrvatske između tih ugovora i 8. rujna 1943. godine.

Kad je već riječ o dijelu Dalmacije koji je tim ugovorom pripao Italiji treba znati i sljedeće:

Poslije tih ugovora (kako je nedavno naveo i g. Tomislav Đonlić) Od ukupno 3.668 kvadratnih kilometara Dalmacije, Italiji je pripalo svega 368, što znači jedva 10%. Ali, kad se izuzme Zadar s okolicom i neki otoci koje je Italija dobila Rapalskim ugovorom 1920. godine, onda Rimskim ugovorima 18. svibnja 1941. Italija je dobila svega pet ili šest posto Dalmacije.

Eto, to bi bila ta grandiozna “prodaja” koja je sve njih natjerala u Titine boljševike kako bi palili, žarili, klali i ubijali sve što je hrvatsko.

Najprije pogledajmo što se sve odigravalo prije, za vrieme i poslije tih ugovora.

IZMEĐU KAMENA I TVRDOG TLA

Rimski ugovori između Kraljevine Italije i Nezavisne Države Hrvatske koji su nakon ultimativnog zahtjeva Italije sklopljeni 18. svibnja 1941., nisu bili prvi takvi “ugovori”.

Italija je, s pomoći i “darežljivosti” Engleske i Francuske, još nekih 20 godina prije toga prigrabila velike dijelove hrvatskog teritorija. Ovim, ustvari trećim po redu, “ugovorima” Italija je zahtjevala slijedeće:

  1. ) Stvaranje carinske zone i monetarne unije između Italije i NDH.
  2. ) Personalna unija pod zajedničkim (talijanskim ) kraljem.
  3. ) Stvaranje zajedničke talijansko-hrvatske vojske.
  4. ) Priključenje (aneksija) Italiji širokog pojasa polovice Hrvatske uključujući svu obalu od Rijeke do Kotora.

Prva tri zahtjeva dr. Pavelić je uspio odbiti, a talijanske teritorijalne zahtjeve uspio je svesti na jedan mali dio srednje Dalmacije. Rimski ugovori bili su na snazi do 8. rujna 1943. godine, kada su “Državopravnom izjavom o razriješenju Rimskih ugovora” anulirani.

Fašistička Italija, tada vojna sila s 8 milijuna vojnika ili, kako se Mussolini znao hvaliti, osam milijuna bajuneta, forsirala je sklapanje tih ugovora u najnepovoljnijem trenutku za Hrvatsku, kad su njezine oružane snage bile još u povojima, znajući da u tadašnjoj konstelaciji utjecaja i država, bilo kakav njezin oružani odpor nije bio moguć.

Ne obazirući se na te, niti na bilo koje od niza problema s kojima je tek uzpostavljena NDH bila suočena, tzv. Hrvatska historiografija pod utjecajem veliko srpskog i jugoslavenskog agitpropa odmah je te ugovore etiketirala “prodajom Dalmacije”.

To je bilo u skladu s jugokomunističkim jednoumljem koje je silom nametnuto hrvatskoj historiografiji. Zato su neki dielovi ovog napisa extenzivnije obrađeni, kako bi se slušatelji upoznali s istinskim informacijama za koje možda do sada nisu znali.

Relevantna pitanja i okolnosti u svezi s Rimskim ugovorima jesu:

1.) Hrvatsko-talijanski odnosi nakon pojave talijanske iredente.

2.) Je li dr. Pavelić imao obvezu prema Italiji iz vremena njegove emigracije?

3.) Dilema dra. Pavelića uoči sklapanja Ugovora.

4.) Stajalište njemačke diplomacije u svezi s talijansko-hrvatskim odnosima.

5.) Pregovori Ciano-Pavelić 25. travnja 1941. u Ljubljani.

6.) Pregovori Mussolini-Pavelić 7. svibnja 1941. u Monfalconeu.

7.) Podpisivanje Rimskih ugovora 18. svibnja 1941. u Rimu.

8.) Izjava dra. Pavelića i njegovih suradnika nakon sklapanja Ugovora.

9.) Anuliranje Rimskih ugovora 9. rujna 1943.

Nu najprije pogledajmo kakvi su bili hrvatsko-talijanski odnosi i što se sve događalo prije sklapanja Rimskih ugovora 1941. godine.

RAPALSKI UGOVOR

Pojavom talijanske iredente 1877. godine, Istra, i Dalmacija spale su u sferu otvorenih talijanskih interesa. Ulazak u rat na strani Trojnog sporazuma (Engleska, Francuska i Rusija) 1915., Italija uvjetuje zahtjevom da joj se dodijele Istra s otocima, te Dalmacija do Neretve, sa svim dalmatinskim otocima.

Predstavnici Engleske, Francuske i Rusije talijanski memorandum s tim zahtjevima podpisali su 26.travnja 1915. u Londonu. Istra s otocima je koncem 1. svj. rata darovana Italiji dok druge odredbe Londonskog ugovora nisu stupile na snagu sve do 12. studenog 1920., kad je u Rapallu kraj Genove u Italiji podpisan tkzv. Rapalski ugovor. Ovaj ugovor trebao je riješiti do tad sporna pitanja o razgraničenju Italije i novonastale tvorevine tkzv. Kraljevine SHS.

Italiju u ovim pregovorima predstavljali su premijer Giovani Giolitti, ministar vanjskih poslova Carlo Sforza i ministar obrane Ivanoe Bonomi, a Kraljevinu SHS premijer Milenko Vesnić (Srbin),ministar vanjskih poslova Ante Trumbić (“hrvat”) i ministar financija Kosta Stojanović (Srbin).

Razočaran, Trumbić je odmah poslije tog ugovora dao ostavku, a kasnije (1938.) izvršio je samoubojstvo. (Jedini od onih iz Jugoslavenskog odbora kog je radi zablude jugoslavenstva pekla savjest. nap. a.)

Znači, dok još nije bilo ustaša, tri Talijana, jedan Jugoslaven i dva Srbina pregovaraju o razdjeli Hrvatske !

Pregovori su se odvijali u nekakvom znaku diplomatske premoći Italije koja je smatrala da ima podporu Engleske i Ftancuske, pa su njezini predstavnici inzistirali da se Italiji pripoje sva područja koja su joj bila obećana Londonskim ugovorom.

Ali ove sile, plus Rusija, istovremeno su podupirale i Srbe pa im je bilo svejedno koji će od njih što odkinuti od Hrvatske. Normalno da se Srbi talijanskim zahtjevima nisu previše opirali jer se nije radilo o diobi njihove, nego tuđe zemlje.

Kad je ugovor završen Italiji su pripali: Trst, Gorica i dio Kranjske, Istra, otoci Cres Lošinj, Unije i Susak, te Zadar sa zaleđem, otoci Lastovo, Palagruža i neki manji otoci.

Rijeka s okolicom proglašena je nekakvom slobodnom državom, nu dolazkom na vlast u Italiji 1922. godine Mussolinijeva vlada uspjeva izvršiti reviziju Rapalskog ugovora u svoju korist i Rijeka je pripojena Italiji.

PRVI RIMSKI UGOVORI

Ovi prvi ugovori ( radi se ustvari o dva ugovora, poznati i pod nazivoom “Pakt o prijateljstvu i srdačnoj saradnji” i “Sporazum o Rijeci”, podpisani su u Rimu na blagdan Sv. Save, 27. siječnja 1924. godine.

U ime vlade Kraljevine SHS podpisali su ih predsjednik vlade Nikola Pašić i ministar vanjskih poslova Momčilo Ninčić, a u ime Italije sam Benito Mussolini.

Za “izkazanu saradnju i darežljivost” u pitanju Rijeke, Italija zauzvrat Kraljevini SHS daje u zakup bazen Thaon di Revel u riječkoj luci na razdoblje od 50 godina, uz simboličnu zakupninu od jedne lire godišnje.

Riječ iredenta je prije svega talijanska kovanica koja je nastala negdje 1880ih kad su s neki, poput kasnijeg Mussolinija, napuhani Talijani počeli Italiju smatrati nasljednicom nekadašnjega Rimskoga carstva, pa su počeli vjerovati da sve zemlje koje su nekad pripadale tom carstvu trebaju sad pripasti Italiji. Zato, kako bi sami sebe uvjerili u valjanost tog njihovog suludog uvjerenja, izmislili su kovanicu “Italia irredenta” što bi značilo – neoslobođena Italija ili neoslobođeni dijelovi Italije.To njihovo mišljenje podpuno se poklapa s još jednom iredentom koja se temelji na teoriji o “Srbima svim i svuda” i “svim srpskim zemljama”.

JE LI dr. PAVELIĆ IMAO OBVEZU PREMA ITALIJI IZ VREMENA EMIGRACIJE?

Nigdje ne postoji niti jedan dokaz da je dr. Pavelić za vrieme boravka u Italiji ikome dao ikakvo obećanje o teritorijalnim ili bilo kakvim ustupcima Italiji. Insinuacije o tzv. prodaji Dalmacije je jugokomunistička izmišljotina kojom su na početku rata obmanjivali pučanstvo kako bi ga pobunili protiv Nezavisne Države Hrvatske. Kako bi vidjeli o kakvoj se “prodaji” radilo pređimo na ono što se dođalo uoči i za ovih vrieme ugovora.

Nakon prvih spoznaja o talijanskim teritorijalnim zahtjevima, dr. Pavelić se našao pred vrlo teškom odlukom – podpuno odbijanje talijanskih zahtjeva, što bi značilo kraj Nezavisne Države Hrvatske, okupaciju i aneksiju pola hrvatskog teritorija od strane Italije, ili ići u pregovore i spasiti što se spasiti može.

Izborom pregovaranja, dr. Pavelić je poslije žilavih natezanja s Talijanima njihove pretenzije na aneksiju širokog pojasa zacrtanog od Rijeke preko Karlovca i Mostara pa sve do Kotora uspio svesti na malo područje u srednjoj Dalmaciji – i spasiti državu.

Zanimljivo je, kako je zapisao novinar Matija Kovačić koji je bio prisutan na tim ugovorima, da je dr. Pavelić na putu nazad u Hrvatsku rekao da će trebati oko dvije godine da se izgubljene hrvatske teritorije oslobodi. Ustvari, rekao je: “Morali smo spasiti državu. Jedino tako ćemo imati priliku da stvorimo jaku vojsku koja će za koje dvije godine biti kadra baciti Talijane u more i osloboditi sve naše krajeve”.

U preliminarnoj fazi razgovora dr. Pavelić je pokušao dobiti pomoć njemačke diplomacije za odpor protiv talijanskih zahtjeva. U to vrieme fašistička Italija imala je u Hrvatskoj više o 250.000 vojnika. Relevantna okolnost u to vrieme zbog koje su Nijemci izbjegavali bilo kakav sukob s Italijom bila je činjenica da je Njemačka tada bila u završnoj fazi pripremanja za udar na Sovjetski savez. Unatoč simpatijama nekolicine njemačkih vodećih ljudi i dužnostnika, podpora Njemačke je izostala.

Na bečkom sastanku ministara vanjskih poslova Italije i Njemačke, Ciana i Ribbentropa, 21. – 22. travnja 1941., njemački ministar nije na početku pokazivao puno razumijevanja za talijanske pretenzije na hrvatske zemlje. Hitler, koji je u to vrieme već bio podpuno zaokupljen planom “Barbarosa” (plan za napad na Sovjetski savez ), izjavio da Njemačka nije zainteresirana za hrvatske probleme i preporuča direktne pregovore između Hrvatske i Italije.

PRELIMINARNI PREGOVORI U LJUBLJANI

U takvoj za Hrvatsku podpuno nepovoljnoj atmosferi, došlo je do sastanka između hrvatske i talijanske delegacije 25. travnja 1941. u Ljubljani. Hrvatsku delegaciju činili su dr. Ante Pavelić, dr. Mladen Lorković, dr. Edo Bulat i još neki drugi. Kako reče pisac koji je u emigrantskom tisku detaljnijeo pisao sve ono što se u tim po Hrvatsku vrlo opasnim danima događalo, ovdje je potrebno navesti prikaz dr. Ede Bulata iz jedne njegove knjige, jer hrvatska javnost u uvjetima jugokomunističkog jednoumlja nije imala prilike čitati radove hrvatskih političkih emigranata čiste nacionalne orientacije.

Prije nego što prieđem na zapise dra. Bulata najprije želim napomenuti da je dr. Edo Bulat bio prvi tajnik “Organizacije jugoslavenskih nacionalista” (ORJUNA) osnovane u Splitu 1921. godine. Nu kasnije je došao do spoznaje kud je taj put vodio i priključio se Ustaškom pokretu.

U svojoj knjizi “Kroz Borbe i Izkušenja” dr. Bulat je detaljno opisao pod kakvim uslovima se odvijao taj sastanak u Ljubljani gdje kaže da je dr. Pavelić najprije neki sat vremena sam razgovarao s talijanskom delegacijom, pa dalje kaže:

“Najednom se otvore ogromna vrata. Na njima se pojavi jedan omanji, krivonogi Talijančić. Gotovo svečano nas pozva da izvolimo ući. Svi smo na broju i ulazimo.

Pred nama puna slika koju zacijelo nitko nije predviđao, niti bio u stanju predvidjeti.

Potomstvo bi je trebalo zapamtiti kao upozorenje na opasnost i smrt!”

(Ovo bi posebno trebala zapamtiti današnja pokoljenja, nap. a.)

“Dvorana je velika i vrlo visoka. Prvo što nam upada u oči bila je jedna ogromna karta obješena visoko, sučelice nama koji smo ulazili. Karta je predstavljala buduću Hrvatsku. Iako fizička, na njoj su bile označene granice hrvatske države. Kao dobar geograf još iz ranije mladosti, odmah uočih dokle idu.Tik od Karlovca na jug, pa gotovo u ravnoj crti do pred Kastav i u blagom zavoju na sjeverozapadni kut Crne Gore. Čudni torzo kojem fali sve od trbuha na niže. Učinilo mi se u tom času da će me bol shrvati. Cijelu polovicu Hrvatske s Dalmacijom kane odvojiti od hrvatske države.

Ništa od Dalmacije i našega mora ne bi pripalo Hrvatskoj. Pa čak bi i same granice Hrvatske bile daleko od Dalmacije. Jedva sam se uspio pribrati od tog udarca.

S lijeve strane sobe amfiteatralno smjestila se čitava zbirka sijedih i prosijedih generala talijanske vojske, a pred njima odmah do samog središnjeg stola vižlasti i mladi Ciano ( Mussolinijev zet i ministar vanjskih poslova, nap. a. ), u crnoj bluzi s mnogo plavog, crvenog i žutog šarenila, u vrlo svietlim čizmama i jako ibočenim čeljustima. Svi stoje i šute gledajući ponešto u nas pridošlice ali najviše u Poglavnika koji je stajao kod sredine stola. Poglavnik nas mrko, ali ljubazno pozva da se smjestimo pred njim.

Zaokrenut je prema nama. S lijeva od njega čitav onaj vijenac jastrebova treptajućeg pogleda, koji kao da se spremaju da slete na plien.

Poglavnik uzima riječ i to na hrvatskom jeziku. Po običaju govori polako, kao da lovi misli koje mu bježe uokrug. Riječ mu je tvrda, a ponešto i umorna. Kaže nam odprilike ovo:

“Ministar vanjskih poslova Italije g. Ciano postavio je ovaj zahtjev Italije na naše područje” i pokaza nam rukom na kartu. Nadalje je rekao g. Ciano da bi sve ono što je sjeverno od te crte imala biti hrvatska država nezavisna od Italije i da snjom možemo činiti što hoćemo, pa čak ako hoćemo i pripojiti Njemačkoj. Da bi podkriepio te svoje zahtjeve Ciano skupa sa prisutnim generalima iztakao je slijedeće: Italija ulazi već drugi put u rat da bi ostvarila baš ovu granicu koju danas traži. Za to su oni, veli, dali šest stotina tisuća mrtvih već u prvom ratu, pa veli, neće ništa propustiti da ovu priliku do kraja ne izkoriste. Jedino ako bi Hrvatska htjela stupiti u tješnje odnose s Italijom onda bi Italija bila spremna dati Hrvatskoj izlaz na more i to u širini od kojih 30 kilometara negdje na području između Kraljevice i Senja.

Ja sam mu na to odgovorioslijedeće: Kad bismo mi prihvatili ovo tek kao bazu za pregovore tada bismo se svi mi prisutni ovdje našli u vrlo čudnoj situaciji. Svi bismo bili podanici Italije jer smo svi rođeni u krajevima koje Italija traži za sebe. Ali i bez obzira na to, rekao sam mu, da nitko od Hrvata neće nikada prihvatiti ni razgovor na tkvom temelju, a kamoli vođenje pregovora. Mi ćemo u takvom slučaju ostaviti sve, odreći se svih savezništava i Italija će umjesto onoga što traži, nakon dva rata, imati još i treći – i to s nama”.

Drugi dan, njemački veleposlanik u Hrvatskoj, Sigfried Kasche, izvještava njemačko ministarstvo vanjskih poslova da zastanak u Ljubljaniprotekao bez rezultata, jer da su talijanski zahtjevi odbijeni od strane dra. Pavelića.

Vidjevši da pokušaj intimidacije pompoznim showom njihovih krivonogih i trbušastih generala nisu uspjeli uplašiti Hrvate, perfidni Talijani se pokušavaju služiti raznim “velikodušnijim” ponudama kao onom da će pristup na more izpod Velebita proširiti na 80 km ako Hrvatska prihvati pristup, najprije u personalnu,a onda u carinsku i privrednu uniju s Italijom, te podređenost hrvatske vojske talijanskoj komandi, što je dr. Pavelić smjesta odbio.”

O ovim i svim drugim pregovorima i ugovorima na koje su vođe malih naroda prisiljeni posebno u ratnim vremenima,niije potrebno više govoriti.

Samo još želim napomenuti onima čije se ocjene o Poglavniku NDH dr. Anti Paveliću i o NDH uobće, temelje na raznim kukavičkim jajima iz jugokomunističke i velikosrbske košare, da prije donošenja svojih sudova malo promisle što bi oni učinili da su bili na njegovom mjestu.

On se je, još dok je hrvatska vojska bila u povojima svoga nastanka, bez ičije pomoći, odlučno suprostavio skoro svim pretenzijama moćne Italije, tako da se ona umjesto kojih sto tisuća kvadratnih kilometara hrvatskoga teritorija konačno morala zadovoljiti s nešto više od dvjesto km. I taj dio, zajedno s onim što je Italija kao nagradu dobila Rapalskim i Rimskim ugovorima poslije završetka 1. svj. rata, povraćen je 8. rujna 1943. godine.

Dr. Pavelić je stjecajem svakome poznatih okolnosti izgubio rat. Za to i iz tih razloga najlakše je krivnju za sve što se događalo prije i poslije tog gubitka baciti na njega.