U VARAŽDINU POSTAVLJENE JASENOVAČKE CIGLE…piše Mladen Pavković

Piše Mladen Pavković

2020-11-25 FOTO-VIDEO
U Varaždinu postavljene jasenovačke cigle, a zagrebačke cigle (Zid boli!) zakopane u – zemlju! Objavio: Braniteljski portal – 25. studenoga 2020 Kontraverzni umjetnik Zlatko Kopljar izradio je skulpturu „K-19“ od cigli koje je, kako kaže, otkupio u Jasenovcu, gdje se u vrijeme II. svjetskog rata, nalazio ustaški logor. Te je cigle složio na paletu i evo ih sada u varaždinskom parku. Grad Varaždin je tu „instalaciju“, koju je umjetnik, navodno „donirao“, platio 51.820 kuna. Inače, te su skulpture od cigle još 2014. bile postavljene na Trgu žrtava fašizma u Zagrebu, najviše uz pomoć Srpskog narodnog vijeća (SNV)… Varaždin, skulptura od cigla, 50 tisuća kuna Međutim, već drugi dan nakon postavljanja skulpture u Varaždinu netko je na cigle iscrtao svastiku i napisao „U“. Policija traga za počiniteljima. Nakon ovog nemilog događaja, urednik Varaždinskih vijesti je u svom tjedniku napisao da nije dovoljno autora tih ustaških simbola samo kazniti, već da taj, kad ga uhite, na središnjem gradskom trgu treba tisuću puta izgovoriti. „Ja sam taj koji je iscrtao svastiku i U na spomenik stradalim Židovima“!? (Varaždinske vijesti, 24.11.2020.).
Izraelski ambasador Ilan Mor također je odmah osudio ovaj neprijateljski čin te zatražio od Hrvatske Vlade da zabrani „Za dom spremni“.( Jel onaj iz 1945.-te ili onaj iz svetog hrvatskog obrambenog Domovinskoga rata?) Kad je vidio Kopljarovu skulpturu, Franjo Talan, predsjednik Društva za obilježavanje grobišta ratnih i poratnih žrtava Varaždina, dobrano se začudio kako je skulptura u centru grada gotovo preko noći dobila građevinsku dozvolu da se postavi, a njegovo društvo je više od tri godine moralo čekati da im daju odobrenje da postave Spomen križ žrtvama partizanskih i komunističkih zločina, kraj rijeke Drave, gdje su partizani nakon II. svjetskog rata ubili i masakrirali veliki broj nevinih Varaždinaca, među kojima i 2 mnogo žena, djece i staraca? Također ga zanima, jel su to cigle koje su navodno izrađivali zatočenici logora Jasenovac do 1945., ili ima tu i cigli koje su izrađivali zatočenici ovog logora i nakon završetka II. svjetskog rata? Također mu nije jasno zašto je skulptura postavljena u parku Vatroslava Jagića (Varaždin, 1838.-Beč,1923.)? Inače, prema njegovim saznanjima, u Varaždinu i okolici najviše je masovnih grobnica koje su iza sebe i nakon 1945.-te ostavili Titovi partizani, od koje mnoge još ni danas nisu otkopane. Evo, kaže on, u Svibovcu Topličkom, nedaleko Varaždina, partizani su mučili, skidali ih i vezali žicom 73 Hrvata, a potom ih kao „svinje“ poubijali i pokopali u dvije jame, koje su morali iskopati sami mještani obližnjih naselja. Varaždin i okolica je očito (pre)puna partizanskih i komunističkih jama, u kojima počivaju nevini Hrvati, ali nema šanse da se njihova smrt obilježi i nekim Spomen križem u centru grada.
-Monstruozno: Sjećate li se Zida boli kojeg su zakopali u zemlju?…Uklonjen je 24. lipnja 2005. u ranim jutarnjim satima, po nalogu Milana Bandića… https://www.braniteljski-portal.com/monstruozno-sjecate-li-se-zida-boli-kojeg-su-zakopali-u-zemlju- uklonjen-je-24-lipnja-2005-u-ranim-jutarnjim-satima-po-nalogu-milana-bandica VIDEO https://www.braniteljski-portal.com/monstruozno-sjecate-li-se-zida-boli-kojeg-su-zakopali-u-zemlju- uklonjen-je-24-lipnja-2005-u-ranim-jutarnjim-satima-po-nalogu-milana-bandica Nu, sjećamo se kako su završile cigle ili opeke sa Zida boli, jednog od najljepših i najpotresnijih spomenika poginulim, zatočenim i nestalim hrvatskim braniteljima i civilima, sastavljenog od 13.600 crvenih i crnih opeka. One su bile postavljene nedaleko centra Grada Zagreba, na Savskoj cesti, a na svakoj je pisalo ime nekog ubijenog ili nestalog Hrvata u Domovinskome ratu, a postavljale su ih majke nesretnih hrvatskih žrtava. Po nalogu gradonačelnika grada Zagreba te su cigle, (2005.), u jedno rano jutro, kao smeće, prevezene na Mirogoj, gdje su – zakopane. Evo ih i danas tamo, pod zemljom, istrunule i neprepoznatljive. A svaka cigla označavala je jednog pobijenog ili nestalog od Srba i drugih agresora na Republiku Hrvatsku. Zid boli je simbol stradanja hrvatskog naroda i duboke patnje. 3 Tada se nije javio ni jedan ambasador, tada nije protestirao nitko osim samih branitelja. I za onog koji je dao uništiti najljepši spomenik Domovinskog rata trebala bi biti kazna da na Trgu bana Jelačića tisuću puta izgovori: „Ja sam taj koji je cigle Hrvatskih majki s imenima njihovih najbližih dao zakopati u zemlju!“. Mladen Pavković, predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91. (UHBDR91.)
Vezane vijesti; Pavković: Ne, nismo zaboravili da ste Zid boli zakopali u – zemlju! Podijeli Ovu priču treba ponavljati iz godine u godinu – da se ne zaboravi –. Naime, riječ je o jednom od najljepših spomenika poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima – Zidu boli – , sastavljenom od 13.600 crvenih i crnih opeka, na kojima su bila ispisana imena nasilno odvedenih, zatočenih i nestalih te poginulih hrvatskih branitelja … Nastavi čitati Pavković: Ne, nismo zaboravili da ste Zid boli zakopali u – zemlju! Braniteljski portal 3 Tada se nije javio ni jedan ambasador, tada nije protestirao nitko osim samih branitelja. I za onog koji je dao uništiti najljepši spomenik Domovinskog rata trebala bi biti kazna da na Trgu bana Jelačića tisuću puta izgovori: „Ja sam taj koji je cigle Hrvatskih majki s imenima njihovih najbližih dao zakopati u zemlju!“. Mladen Pavković, predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91. (UHBDR91.) Vezane vijesti; Pavković: Ne, nismo zaboravili da ste Zid boli zakopali u – zemlju! Podijeli Ovu priču treba ponavljati iz godine u godinu – da se ne zaboravi –. Naime, riječ je o jednom od najljepših spomenika poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima – Zidu boli – , sastavljenom od 13.600 crvenih i crnih opeka, na kojima su bila ispisana imena nasilno odvedenih, zatočenih i nestalih te poginulih hrvatskih branitelja … Nastavi čitati Pavković: Ne, nismo zaboravili da ste Zid boli zakopali u – zemlju! Braniteljski portal 3
Tada se nije javio ni jedan ambasador, tada nije protestirao nitko osim samih branitelja. I za onog koji je dao uništiti najljepši spomenik Domovinskog rata trebala bi biti kazna da na Trgu bana Jelačića tisuću puta izgovori: „Ja sam taj koji je cigle Hrvatskih majki s imenima njihovih najbližih dao zakopati u zemlju!“. Mladen Pavković, predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91. (UHBDR91.) Vezane vijesti; Pavković: Ne, nismo zaboravili da ste Zid boli zakopali u – zemlju! Podijeli Ovu priču treba ponavljati iz godine u godinu – da se ne zaboravi –. Naime, riječ je o jednom od najljepših spomenika poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima – Zidu boli – , sastavljenom od 13.600 crvenih i crnih opeka, na kojima su bila ispisana imena nasilno odvedenih, zatočenih i nestalih te poginulih hrvatskih branitelja … Nastavi čitati Pavković: Ne, nismo zaboravili da ste Zid boli zakopali u – zemlju! Braniteljski portal 4 https://www.braniteljski-portal.com/monstruozno-sjecate-li-se-zida-boli-kojeg-su-zakopali-u-zemlju- uklonjen-je-24-lipnja-2005-u-ranim-jutarnjim-satima-po-nalogu-milana-bandica Monstruozno: Sjećate li se Zida boli kojeg su zakopali u zemlju?…Uklonjen je 24. lipnja 2005. u ranim jutarnjim satima, po nalogu Milana Bandića… Međutim, ovaj „Oltar Domovine“, kako su ga također u to vrijeme zvali, nasilno je uklonjen 24. lipnja 2005. i to u ranim jutarnjim satima, po nalogu Milana Bandića, gradonačelnika Grada Zagreba, i uz pomoć nekih braniteljskih udruga, poput Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja na čijem je čelu bio pok. Ivan Pšenica…. Objavio: Braniteljski portal – 25. rujna 2017 Jedan od najljepših spomenika poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima – Zid boli – , sastavljen od 13.600 crvenih i crnih opeka, na kojima su bila ispisana imena nasilno odvedenih, zatočenih i nestalih te poginulih hrvatskih branitelja i civila, podignut je 26. rujna 1993. u Zagrebu, u Selskoj ulici, ispred zapovjedništva tadašnjeg UNPROFOR-a. -Nije ga izgradio ni jedan arhitekt, već očajne majke, kako bi i na taj način privukle pažnju svijeta na sve ono što se tijekom hrvatskog obrambenog Domovinskog rata događalo u Hrvatskoj. Mnogi su ga obilazili, palili svijeće i na tom mjestu molili za svoje najmilije.
Jedne godine (2004/5.) i moja je malenkost tamo organizirala i „Doček Nove godine“, kojem je među ostalim, bila nazočna i majka Kata Šoljić, koja je u Domovinskom ratu izgubila četiri sina. Naime, tamo smo, dok su drugi slavili, dočekali Novu godinu, što je bio jedinstveni doček u svijetu. Pored hrvatskih majki, velike zasluge za taj veličanstveni spomenik ima i Zdenka Farkaš, koja je bila predsjednica Centra za zaštitu ljudskih prava, zatočenih i nestalih građana Hrvatske (Apel), ali i neki drugi predsjednici i članovi braniteljskih udruga. –Međutim, ovaj „Oltar Domovine“, kako su ga također u to vrijeme zvali, nasilno je uklonjen 24. lipnja 2005. i to u ranim jutarnjim satima, po nalogu Milana Bandića, gradonačelnika Grada Zagreba, i uz pomoć nekih braniteljskih udruga, poput Saveza udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja na čijem je čelu bio pok. Ivan Pšenica. -Kao danas se sjećamo monstruozne „režije“, kad su članovi Saveza „rušili“ opeku, a s druge strane suprotstavljala im se skupina branitelja. Dakle, branitelji i stradalnici su išli protiv – branitelja. Brat na brata! Pšenica je tada izjavio novinarima da daje punu potporu Gradu Zagrebu za premještanje Zida boli na Mirogoj, ističući da se Zid premješta na inicijativu onih koji su ga gradili – roditelja i članova obitelji žrtava Domovinskog rata.
S druge pak strane, većina branitelja je isticala da ta inicijativa nije ništa drugo nego „vandalski čin i kultorocid“! Apeliralo se i na tadašnjeg predsjednika Republike Stjepana Mesića, predsjednika Vlade Ivu Sanadera i predsjednika Hrvatskog sabora Vladimira Šeksa da ne dopuste da se „Zid boli“, po ideji komunističkog skulptora Dušana Džamonje zakopa na groblju Mirogoj. Ništa nije pomoglo, niti je itko želio zaustaviti ovaj nerazuman čin. -Tako se dogodilo da je vjerojatno prvi puta u svijetu jedan spomenik (i to još žrtvama rata!) zakopan u zemlju, iako je bilo i prijedloga da se restaurira, obnovi i konzervira, pa da se ga možebitno tek onda premjesti na neku novu (dogovorenu) lokaciju. Ali, ne. Zid boli je morao nestati sa zagrebačkih ulica, da valjda netko ne vidi koliko je već 1993. bilo poginulih, zatočenih, nestalih…Opeke su silom zakopane podno spomenika Dušana Džamonje „Glas hrvatske žrtve-Zid boli“ na Mirogoju. I danas trunu tamo, a još za koju godinu posve će istrunuti, odnosno ostat će samo naziv, a „Zida boli“ iz Selske više nikada neće biti. Zašto? Mladen Pavković, predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91. (UHBDR91.)