ŠTO JE BOLJE ZA HRVATE BiH: ŠTO CRKVA PREDLAŽE ILI STATUS QUO DAYTON-a

ŠTA JE BOLJE ZA HRVATE BiH: ŠTO CRKVA PREDLAŽE ILI STATUS QUO DAYTON-a
Published On: Fri, Feb 17th, 2017

CRKVA JE PROTIV TREĆEG ENTITETA ‘BiH treba urediti tako da ima četiri etnički mješovite regije. Samo tako možemo sačuvati Hrvate’

(Ja ću reći moje mišljenje. Uzevši u ozbiljnu analizu današnje

situacije na terenu, tj. u BiH, Hrvati su pritisnutina potpuno iščeznuće.

Da bi se to spriječilo i donekle otupila ubojita oštrica sa dviju strana,

kako sa strane republike srpske isto tako i sa strane takozvane

bošnjačke Bosne.

Ako bi se to podijelio na četiri priložena područja, okruga, kotara,

djelokruga (svakako treba izbaciti riječ “Regiju”, jer nas to

podsjećan na sve noćne more), tada bi se otupila gore spomenuti

oštrica, te bi mi hrvati imali više sreće za uspijeh očuvati se kao

narod u našj drevnoj Bosni i Hercegovini. Dakle, ja sam za

četvrti okrug, kotar gdje bi Hrvati mogli imati više prava na svoj

nacionalni i narodni identitet, newgo sada što ga ima.

Tu odluku bi prihvatili i članovi EU kao i novi predsjednik

Amerike. To je moje slobodno izraženo mišljenje, a svakako bih

želio čuti mišljenje i mišljenja drugih.

Mile Boban, Otporaš.

U Biskupskom ordinarijatu Banjolučke biskupije, u glavnome gradu Republike Srpske, u Ulici Kralja Petra I. 80, monsinjor Ivo Tomašević, generalni tajnik i glasnogovornik Biskupske konferencije BiH i najbliži suradnik kardinala Vinka Puljića, dočekao me vrlo zabrinuto. Tema o kojoj smo trebali razgovarati nije bila nimalo ugodna. Atmosfera u kojoj smo razgovarali još manje.

Pred nama, tu na sofi prostorije za sastanke, prostrte su dvije međusobno sučeljene karte Bosne i Hercegovine. Jedna od njih izišla je u Večernjem listu u petak 10. veljače, dan uoči mog dolaska u Banju Luku. To je karta tzv. trećeg entiteta, iliti hrvatske federalne jedinice u (Federaciji) BiH, uz koju se, u Večernjaku, kočio naslov “U hrvatsku federalnu jedinicu u BiH ušlo bi do 83 posto Hrvata”. Iza te karte stoje zagovornici i promotori hrvatskog entiteta u BiH, bliski čelnicima HDZ-a BiH u Mostaru, odnosno predsjedniku HDZ-a BiH i hrvatskom članu u Predsjedništvu BiH Draganu Čoviću.

Druga je bila karta bosanskohercegovačkih biskupa (koju su oni, po riječima mons. Tomaševića, bili dali u javnost još 29. listopada 2005). Njihov prijedlog političko-teritorijalnoga ustrojstva Bosne i Hercegovine i vizualno i po sadržaju čista je suprotnost HDZ-ovu pogledu na BiH i na položaj tamošnjih Hrvata.

Hrvati katolici koji žive u Bosni i Hercegovini podijelili su se u dvije linije s različitim vizijama na unutarnje uređenje države.

Jednu liniju sačinjavaju – pretežitim dijelom – vodeći hrvatski političari u BiH, najvećim dijelom koncentrirani u HDZ-u BiH, kojemu je sjedište u Mostaru.

Uređenje BiH po prijedlogu zagovornika Herceg-Bosne (plavo – hrvatski entitet, zeleno – bošnjački, crveno – srpski)

 Druga liniju predstavljaju oni koji zagovaraju viziju bosanskohercegovačkih biskupa, a to su njih šestorica: predsjednik BK i nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljić, dopredsjednik BK i vojni biskup mons. Tomo Vukšić, banjolučki biskup mons. Franjo Komarica, biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Ratko Perić, pomoćni biskup vrhbosanski mons. Pero Sudar i pomoćni biskup banjolučki mons. Marko Semren. Hrvatski političari, mahom HDZ-ovci, ali i veći dio ostale hrvatske “političke elite” u BiH, zagovaraju striktno nacionalnu ili entitetsku podjelu Bosne i Hercegovine, oslanjajući se pritom na činjenicu da logika ili evolucija političkih događanja ili političke realnosti u BiH – od rata iz devedesetih naovamo – neizbježno ide u smjeru stvaranja etnički potpuno čistih i homogenih teritorija te da se s tom objektivnom činjenicom ili s tim trendom jednostavno treba pomiriti i verificirati ga odgovarajućom “troentitetskom” političko-teritorijalnom podjelom Bosne i Hercegovine, pri čemu bi i Hrvati napokon dobili svoju, hrvatsku “republiku”. To jest, hrvatski entitet.

Bosanskohercegovački biskupi, međutim, razmišljaju sasvim drugačije, oni idu za revizijom ili ukidanjem Daytonskoga sporazuma i nude sasvim drugačiju, regionalnu (dakle, ne po nacionalnom ključu) podjelu, po kojoj bi BiH – koju oni i dalje vide kao cjelovitu – bila podijeljena u četiri regije, formirane po kriterijima ekonomske, prometno-komunikacijske, prirodne, povijesne, geografske i sl. naravi, a čiji bi glavni gradovi bili Sarajevo, Banja Luka, Mostar i Tuzla. Ono, dakle što se danas mnogima, ili čak većini, čini kao glavni ili jedini kriterij podjele BiH, a to je nacionalni element, to bosanskohercegovački biskupi stavljaju u drugi ili treći plan.

Uređenje BiH po biskupskom prijedlogu (tirkizno plavo – Tuzlanska regija, narančasto – Sarajevska regija, crveno – Banjalučka regija, žuto – Mostarska regija)

 “U prijedlogu Biskupske konferencije BiH jako je važno da nijedan narod nema u svakoj od te četiri regije više od 40 posto, a nijedan manje od 30 posto udjela u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti. To je važno zbog toga kako nijedan narod ne bi mogao majorizirati druga dva”, upozorava mons. Tomašević…

Jutarnji list


Komentari

Odgovori