PREKO HAAŠKOG SUDA SRPSKI RATNI ZLOČINCI UPOZNALI SRPSKI ZLOČINAČKI MENTALITET

EVO GDJE KAZNE SLUŽE SRPSKI RATNI ZLOČINCI

U kojem zatvoru će umrijeti Ratko Mladić? Za razliku od drugih zločinaca za njega nema mjesta u ovim državama…

Autor

bkk

Ratko Mladić ostatak života provest će u zatvoru, a tamo će i umrijeti, scenarij je kojeg su potvrdili suci Ujedinjenih naroda. Krvoločnom zločincu ovaj je tjedan potvrđena presuda Međunarodnog kaznenog suda u Den Haagu za područje bivše Jugoslavije iz 2017. godine, kojom je osuđen na doživotni zatvor bez mogućnosti žalbe zbog genocida i drugih ratnih zločina u Bosni i Hercegovini.

12.06.2021. u 08:12

Ispiši članak

Bivši zapovjednik vojske bosanskih Srba (78), bez maske na optuženičkoj klupi suda za ratne zločine, iza ploče stakla, rasplakao se u trenutku donošenja konačne presude, iako se nikada nije javno pokajao za zločine zbog kojih će sada do kraja života provesti u ćeliji.

Završena je tako pravna trakavica koja traje od 1995. godine i na neki način je jedno od najmračnijih poglavlja u suvremenoj europskoj povijesti dobilo kakav takav epilog. Naime, Mladić nikada nije odgovarao za zločine koje je počinio na području Republike Hrvatske, iako je u odsutnosti na Županijskom sudu u Zadru osuđen na 20 godina zatvora.

“Ne samo da nije suđeno za zločine u RH, donijeta je i oslobađajuća presuda za pet općina u BiH. Tamo su žrtve bili Hrvati koji su živjeli na prostoru BiH kao i Bošnjaci, a da ne govorim o kaznenom djelu ratnog zločina kojeg  je počinio na području RH. Za to nije bilo dovoljno petlje međunarodne zajednice pa tako i suda u Haagu koji je zapravo bio i produkt međunarodne zajednice pa nije ni optužen za ratne zločine na području RH, što je skandalozno samo po sebi”, ocijenio je bivši glavni državni odvjetnik Željko Olujić u razgovoru za portal Direktno dan uoči presude.

Mladićevo vječno počivalište još se ne zna

Budući da je presuda o krivici potvrđena, Mladić će biti poslan iz pritvorskog centra Ujedinjenih naroda u Haagu u jednu od europskih zemalja koje su potpisale ugovor i pristale primiti haške osuđenike. To odredište nije otkriveno, ali ne očekuje se da će to biti zatvor na otoku Wight, britanskom otoku u blizini južne Engleske, gdje kaznu služi još jedan ratni zločinac Radovan Karadžić.

Države potpisnice koje su pristale iza rešetaka primiti haške osuđenike su: Norveška, Švedska, Finska, Danska, Estonija, Velika Britanija, Belgija, Njemačka, Poljska, Francuska, Austrija, Italija, Španjolska i Portugal. Međutim, budući da u državi koja će ga preuzeti mora postojati mogućnost izricanja doživotne kazne zatvora, Mladić kaznu neće moći odslužiti u Norveškoj, Estoniji, Poljskoj i Portugalu.

Ratko Mladić tako je tražio da svoju kaznu doživotnog zatvora služi u Srbiji. Kada bi Mladiću bila dopuštena ova opcija, vjerojatno bi završio “zatvoren” na Vojno-medicinskoj akademiji u Beogradu. U ožujku 2017. godine Rusija je obavijestila Haški sud da je spremna pružiti mu smještaj i medicinski tretman, ali taj su prijedlog u Haagu odbacili.

Postoji i mogućnost da sud neće odobriti alternativnu lokaciju te da će Mladić ostati u Haagu jer se, prije svega, od suda skrivao više od desetljeća.

Da ćemo se malo načekati do odluke, pokazuje i slučaj Karadžića koji je 20. ožujka 2019. pravomoćno osuđen na doživotnu kaznu zatvora za genocid i druge zločine počinjene u BiH između 1992. i 1995. godine, a odluka o njegovom transferu u Britaniju donesena je nakon godine i dva mjeseca. Dodajmo da će Mladić do donošenja odluke ostati tamo gdje je.

Norveški zatvori kao ljetnikovci za odmor bosanskim krvnicima

Radomir Kovač Sredoje Lukić, oficiri Vojske Republike Srpske, jedni su od rijetkih koji su na izvršenje kazne poslani u Norvešku čiji zatvori prije podsjećaju na odmor u nekom ljetnikovcu nego “robijanje”. U norveškim zatvorima čuvari nisu naoružani, osuđenici su u vlastitoj civilnoj odjeći i sami raspolažu ključevima ćelija, a za poslove koje rade mogu zaraditi i desetak dolara dnevno.

U međuvremenu, osuđeni masovni silovatelj i trgovac zarobljenim bošnjačkim ženama i djevojčicama Kovač, koji je osuđen u Den Haagu zajedno s Dragoljubom KunarcemZoranom VukovićemDraganom ZelenovićemGojkom JankovićemJankom JanjićemRadovanom Stankovićem Draganom Gagovićem, dobio je 20 godina zatvora, a 2013. pušten je na slobodu nakon što je odslužio dvije trećine kazne.

U više nego lijepim uvjetima kaznu služi bivši načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije Nebojša Pavković koji u Finskoj slobodno šeta po zatvorskom krugu, slika, igra nogomet, uči engleski i finski, te svakodnevno s obitelji razgovara preko Skypea i telefona.

Biljana Plavšić kao jedna od arhitektica zločinačkog pothvata velikosrpskog genocida i etničkog čišćenja nesrpskih naroda u BiH u Haagu je osuđena na 11 godina zatvora, nakon što je priznala krivnju za zločine protiv čovječnosti i etničko čišćenje.

Ona je zatvorsku kaznu od 11 godina, minus vrijeme provedeno u kućnom pritvoru, odslužila u Švedskoj u ženskom zatvoru Hinseberg. Slično kao u Norveškoj, uvjeti za život tamošnjim zatvorenicama je daleko od teškog.

Naime, zatvor posjeduje vlastitu saunu, solarij, sobu za masažu i ograđeni dio za jahanje. Zatvorenice naravno mogu šetati po travnjacima zatvora u ležernoj odjeći, a konji, koje zatvorenice mogu jahati ako žele, kao u nekoj engleskoj televizijskoj seriji, slobodno pasu na maloj livadi uz šetalište. Idealno mjesto za opuštanje nakon stravičnih zločina koje je počinila.

Evo tko se nalazi u Velikoj Britaniji

Momčilo Krajišnik, bivši predsjednik Skupštine Republike Srpske, svoju zatvorsku kaznu služio je u Velikoj Britaniji u zatvoru kojeg popularno zovu “Palača čudovišta”. On je u pritvorskoj jedinici Haškog tribunala proveo osam i pol godina – od travnja 2001. kada je uhićenna Palama. Krajišnik je pravomoćno osuđen na 20 godina zatvora zbog zločina nad Bošnjacima i Hrvatima u BiH 1992. godine te osuđen za deportacije, prisilno premještanje i progon nesrpskog stanovništva u BiH.

Zbog toga je zatvorskim čuvarima dan naputak da se pobrinu da Krajišnik ne izazove rasnu mržnju jer je bivši predsjednik parlamenta bosanskih Srba stavljen u ćeliju u krilu zatvora u Sjevernom Yorkshireu u kojem su se nalazili i muslimanski zatvorenici. Krajišnik je iz ćelije izlazio samo po hranu, a ostalo vrijeme provodio je čitajući. Nakon odsluženja kazne odmara se u Republici Srpskoj.

Bivši general Vojske RS-a Radislav Krstić 2001. godine proglašen je krivim za ubojstvo tisuća Bošnjaka u razdoblju između 10. i 19. srpnja 1995. godine. Kriv je za genocid, istrebljenje, ubojstva i progone te osuđen na 46 godina zatvora. To je bila prva presuda Haškog suda za genocid za rat u BiH te do tada najduža izrečena zatvorska kazna. Nakon podignute žalbe 15. kolovoza 2001. godine, kazna mu je smanjena na 35 godina, a presuda je preimenovana u “sudjelovanje i pomaganje u genocidu”.

Krstić prvi Europljanin osuđen za genocid nakon Nürnberga

Krstić je bio i prvi Europljanin osuđen za genocid nekog međunarodnog suda nakon Nürnberga. Na služenje kazne prebačen je u Veliku Britaniju, gdje je pretučen u svibnju 2010. Navodno su ga napala trojica zatvorenika s nožem jer je “bio bahat” i “svima glumio generala” pa su ga ponovno preselili 2014. u Estoniju. Dodajmo da je ovaj zločinac 2013. odbio svjedočiti u obranu Radovana Karadžića, tvrdeći da mu narušeno zdravlje to ne dopušta.

Bivši oficiri Vojske Republike Srpske Vujadin Popović Ljubiša Beara u siječnju 2015. dočekali su drugostupanjske doživotne zatvorske kazne za genocid u Srebrenici. Popović je poslan na izdržavanje kazne u Njemačku, dok je Beara, početkom 2017. preminuo u zatvoru u Berlinu. Dragi Nikoliću, bivšem časniku za sigurnost Zvorničke brigade VRS-a, potvrđena je kazna od 35 godina zatvora zbog pomaganja i podržavanja genocida, ali i on je preminuo za vrijeme dok je bio pušten na privremenu slobodu u Srbiju zbog zdravstvenih razloga.

U prosincu 2012. Haški sud potvrdio je doživotnu kaznu zatvora bosanskom Srbinu Milanu Lukiću, rođaku Sredoja Lukića, za zločine počinjene na području Višegrada. Lukić je do 2004. bio u Srbiji, a u kolovozu 2005. uhićen je u Buenos Airesu, gdje je živio pod lažnim imenom Goran Dukanović. Godinu kasnije izručen je Međunarodnom sudu za ratne zločine u Haagu. Kaznu izdržava u zatvoru kod Požarevca u Srbiji.

Stanislav Galić bio je vojni zapovjednik Sarajevsko-romanijskog korpusa u sklopu Vojske Republike Srpske za vrijeme opsade Sarajeva. Nadređeni su mu bili su Ratko Mladić i Radovan Karadžić.

Proglašen je krivim 2003. godine za zločine protiv čovječnosti i širenje terora među civilima u Sarajevu. Prvostupanjskom presudom osuđen je na 20 godina zatvora, no nakon žalbe tužitelja drugostupanjskom presudom 2006. godine kazna mu je preinačena u doživotni zatvor. Time je postao prva osoba koju je Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju osudio na najtežu kaznu koju sada služi u Njemačkoj.

Zapovjedniku Zvorničke brigade VRS Vinku Pandureviću, koji se Haškom tribunalu dobrovoljno predao u ožujku 2005. godine, odslužio je dvije trećine kazne i pušten je iz zatvora u Austriji 2015. godine. Pandurević je optužen za zločine na području Srebrenice i Zvornika u srpnju 1995. godine i osuđen je na 13 godina zatvora za pomaganje ubojstava i progon muslimana s područja Srebrenice.

Miletiću odbijen zahtjev za prijevremenim puštanjem na slobodu

Radivoj Miletić, načelnik za operativno-nastavne poslove Glavnog štaba, kazna za zločine počinjene nad Bošnjacima u Srebrenici je smanjena tek neznatno – s 19 godina zatvora na 18. Kaznu izdržava u jednom od finskih zatvora, a podsjetimo, krajem 2020. Miletić je imao pravo da traži puštanje nakon izdržavanja dvije trećine kazne, što je i on i tražio, ali su suci Mehanizma za međunarodne kaznene sudove iskazali neslaganje da mu se odobri prijevremeno puštanje na slobodu s obzirom na težinu kaznenih djela za koja je osuđen.

Nekadašnji general Vojske Republike Srpske i pomoćnik Ratka Mladića za obavještajno-sigurnosne poslove Zdravko Tolimir umro je u haškoj ćeliji u veljači 2016. godine.

Pred ICTY-jem je proglašen krivim za genocid, zavjeru zbog počinjenja genocida, ubojstva, istrebljenja, progone i prisilno premještanje civila. Sudsko vijeće je utvrdilo i da je sudjelovao u dva zajednička zločinačka pothvata, ubijanju muškaraca iz Srebrenice te prisilnoj deportaciji Bošnjaka iz Srebrenice i Žepe. Osobno je bio nazočan u Srebrenici i Žepi u srpnju 1995. Sud je utvrdio i da je osobno predlagao ubojstva civila, a zatim pomagao u prikrivanju zločina. U travnju 2015. godine za navedene zločine osuđen je na doživotnu zatvorsku kaznu.

Odgovornost za raketiranje Zagreba 1995.

Milanu Martiću, jednom od vođa kninskih Srba, u studenom 2008. godine drugostupanjskom presudom u cijelosti je potvrđena prvostupanjska presuda od 35 godina zatvora za ratne zločine počinjene u Hrvatskoj.

Optužnica ga je teretila za ratne zločine u Škabrnji, kao i izdavanje zapovijedi o raketiranju Zagreba u svibnju 1995. godine kada je stradalo sedmero civila, a 214 ih je ranjeno. Tada je ubijeno sedam civila, a ranjeno ih je 214. Određeno je da služi kaznu u Estoniji i u estonskom je zatvoru od lipnja 2009. godine

Haški osuđenik i časnik bivše JNA Mile Mrkšić preminuo je 2015. u zatvoru u Portugalu gdje je izdržavao zatvorsku kaznu zbog ratnih zločina na Ovčari  1991. godine.

Slobodanu Miloševiću se pred ICTY-jem sudilo zbog ratnih zločina na Kosovu i u Hrvatskoj te genocida u BiH. Suđenje je počelo u veljači 2002. godine u Haagu, no on nije priznao formalnu jurisdikciju Haškog suda. Ipak, vodio je vlastitu obranu, ali zbog njegova zdravstvenog stanja suđenje je prekidano 15 puta. U ožujku 2006. zatvorski čuvar pronašao ga je mrtvog u krevetu u pritvorskoj jedinici UN-a. Pokrenuta je i istraga o njegovoj smrti. Nije uzimao propisanu terapiju, što je dovelo do srčanog udara kao uzroka smrti.