Ubojstvo Mate Kolića

Jedan od šefova protuemigrantskog odjela republičke Udbe u Zagrebu, Josip Perković, poslao je 23. studenog 1979. šifriranu “Depešu br. 25” sljedećeg sadržaja u Beograd:

“Saradnik ‘Šime’ (Dinko Jukić, suradnik splitske Udbe) nas je obavijestio 22. 11. da ekstremni emigranti Kolić Mate, Kovačević Mirko, Dizdar Paško, Buljat Slavko i Špika Marinko organiziraju diverzantsku akciju u prostorije novog jugoslavenskog kluba za Dan Republike u Parizu u blizini centra Pompidu. Diverzantsku napravu s kojom bi se izazvao požar izradili su Mate Kolić, Paško Dizdar i Špika Marinko, i naprava se trenutno nalazi u krojačkoj radionici kod Buljat Slavka. Saradnik je vidio ovu napravu, koja je istovjetna sa napravom koju je ova grupa pripremila i prošle godine za izvođenje diverzantske akcije, također povodom Dana Republike kada smo ovu akciju spriječili preko saradnika ‘Šime’ anonimnom dojavom francuskoj policiji… Saradnik predlaže da bi i ovog puta mogli intervenirati na sličan način kao i 1978. ili pak da se preko naše Ambasade na određeni način daju neki podaci francuskoj policiji kako bi se ova akcija spriječila. Saradnik je u mogućnosti da nam osigura jednu ovakvu napravu jer ih je izrađeno više komada radi uvida i lakšeg suprostavljanja ovoj vrsti diverzija. U toku dana saradnik će kontaktirati Kolić Matu kada će vjerojatno raspolagati sa više detalja oko priprema za ovu diverzanstku akciju o čemu ćemo vas odmah obavijestiti. Josip Perković”.

mate kolić

Na osnovi te i sličnih depeša, u Beogradu je donesena odluka o likvidaciji Mate Kolića. U ponedjeljak 19. listopada 1981., u sedam sati i 25 minuta, Mate Kolić je sa svojom suprugom Brankom izašao iz stana u ulici Guichard Cachan u Parizu. Nekoliko sekundi nakon što su ušli u automobil, odjeknula je snažna eksplozija. Branka Kolić je od pritiska eksplozije izbačena iz automobila i lakše ranjena. Mate Kolić je teže ranjen i nije uspio napustiti automobil. Izdahnuo je od rana i požara koji je zahvatio automobil. Policijska istraga je utvrdila da je bomba bila postavljena ispod lijeve, vozačeve strane automobila. Mate Kolić je iza sebe ostavio dvoje maloljetne djece.

osmrtnica kolić

 

Izvor: KOMISIJA ZA UTVRĐIVANJE RATNIH I PORATNIH ŽRTAVA

Vijeće za utvrđivanje poratnih žrtava komunističkog sustava ubijenih u inozemstvu

Zagreb, 30. rujna 1999. godine

 

 

Braća Dinko, Ivan i Jozo Jukić iz Slivna kod Imotskog:

Izdajice i ubojice hrvatskih emigranata

 

Iza pseudnonima Lazo i Šime krio se Dinko Jukić, rođen 1. ožujka 1941. u Slivnu kraj Imotskoga.

Dinko Jukić je zavrbovan u travnju 1959. za vrijeme izdržavanja kazne u zatvoru u Makarskoj. Naime, tadašnji Kotarski sud u Imotskom, pod predsjedanjem suca Ante Tonkovića, osudio je 11. ožujka 1959. Dinka Jukića na tri mjeseca zatvora zbog pokušaja bijega u Italiju 14. veljače 1959. Jukića su zavrbovali službenici makarske ispostave splitskog centra Udbe Srećko Josipović, Rajko Ostojić, Vera Gojak i Ivan Šodan te su ga predali na vezu zloglasnom splitskom udbašu Blagoju Zeliću.

 

Za Udbu su radila još dvojica braće Jukića – Ivan pod pseudonimom Đorđe, i Jozo pod pseudonimom Joško. I njih je također na vezi držao Blagoje Zelić. Đorđe je 17. rujna 1958. pobjegao iz jugoslavije i nastanio se u francuskoj Nici. Kad mu se pridružio brat Dinko, Udba je uspjela i njega pridobiti za suradnju. Joško je ostao živjeti u Slivnu te je postao kurir između splitske Udbe i braće u Francuskoj.

 

Lazo, kasnije Šime, i Đorđe, u dogovoru s Udbom, bili su u vezi i s francuskom tajnom službom. Kroz tu dvostruku suradnju, znatno su pridonosili progonu, zatvaranju i likvidacijama hrvatskih političkih izbjeglica u Francuskoj i drugim europskim državama.

 

Lazu ili Šimu, i Đorđa, kasnije se sumnjičilo da su sudjelovali u ubojstvu hrvatskih emigranata Nedjeljka Mrkonjića 03. lipnja 1968 u okolici Pariza, Ante Znaora i Josipa Krtalića 16. kolovoza 1968 u Trstu, Ivana Tuksora 28. kolovoza 1976. u Nici i Mate Kolića 19. listopada 1981. u Parizu.

 

Švicarska i njemačka policija bile su na tragu Dinku Jukiću kao provokatoru u blizini ubijenih hrvatskih emigranata Stanka Nižića iz Züricha, Antuna Kostića iz Münchena i Mate Kolića iz Pariza. Dotične policije su imale dokaze da je Dinko Jukić s njima surađivao pod pseudonimom Carlo, a Beograd je od zapadnoeuropskih vlada tražio progon svih članova iz skupine – osim Dinka Jukića. Zaključak je bio jasan.

 

Izvor:

Vukušić, Bože, HRB-Rat prije rata, Zagreb, lipanj 2010.