OSNOV ZA OVAJ ZAKLJUČAK “HRVAT I HRVATOVANJE”, piše dr. Tomislav Dragun

 

OSNOV ZA OVAJ ZAKLJUČAK

1. Hrvat i hrvatovanje

Dr. Jure Šutej u svom govoru u Mostaru iznio je među ostalim ove značajne riječi dra Mačeka:
“Dr. Vlatko Maček kada je bio prošle godine u Beogradu otvoreno je rekao: Nikada dok sam živ ne ću pristati da se Hrvat može da odrekne hrvatovanja. Morate u njemu poštovati čovjeka, jer inače nikada ne ćete uspjeti sa mnom u pregovaranjima.” (“Hrvatski Branik”, Vinkovci, br. 29, 18. srpnja 1936.)
Vrijedi to i danas.
2. Hrvatski pokret nije fašistički
U svom govoru na skupštini HSS u Mostaru rekao je profesor Jelašić među ostalim:
“Hrvatski narod je mnogo trpio, ali i pored toga njegova politička svijest nije nikada pokleknula. On ne pita hoće li se zvati ovako ili onako. Hrvatski narod drži sadržinu. Dolaze Vam sa idejama fašizma, pa ni za to hrvatski narod nikada nije bio, to nije njegova ideologija. Hrvatski narod će ići i dalje istim putem, kojim je išao do sada.”
Splitsko “Novo doba” donosi i ovu izjavu iz govora prof. Jelašića:
“Kad se postavlja pitanje što hoće hrvatski narod, federaciju, autonomiju ili konfederaciju, narod odgovara: Svi vi to pitate, ali to je tuđa kapa donesena iz raznih zemalja. Hrvatski narod ne pita hoće li se zvati federacija, konfederacija ili autonomija, jer ne krsti čedo prije nego ga je rodio. Prema tome ne pita se za ime, za formu već za sadržinu. Kad se to dijete rodi, kad budemo vidjeli da je zdravo, onda ćemo ga prihvatiti. Predat ćemo ga svećenicima da ga krste, a neka mu ime daju sveučilišni profesori prava i mi ćemo biti zadovoljni. Kod nas ne vrijedi firma na dućanu, već sadržina i za tom sadržinom stoji čitav hrvatski narod. To treba da se upamti.” (“Hrvatski Branik”, Vinkovci, br. 29, 18. srpnja 1936.)
3. Ustanovljenje granica Hrvatske i Njemačke
“U prisutnosti Poglavnika potpisan je u Zagrebu hrvatsko-njemački ugovor o razgraničenju, prema kojem je utvrđena hrvatsko-njemačka granica, koja ide od tromeđe Hrvatska – Njemački Reich – Italija do tromeđe Hrvatska – Njemački Reich – Mađarska i poklapa se općenito s bivšom upravnom granicom između Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije s jedne strane i austrijskih krunovina Kranjske i Štajerske s druge strane.” (“Hrvatski Branik”, Vinkovci, br. 20, 17. svibnja 1941.)
Nije mi poznato gdjke su tada bili ANTE-FAŠISTI.
DOSTA JE BILO IGRE SKRIVAČA
Bilo je kako je bilo, drugačije se nije moglo.
Svi mi koji smo dolazili na Bleiburško polje znali smo zašto dolazimo, iako to nismo mogli glasno reći. Zato smo se kitili raznim znakovljem, ali ne zbog tog znakovlja samog, nego zbog onoga što smo tim znakovljem htjeli reći:
“Ovdje smo se, u simboličnom Bleiburgu, skupili, da bismo odali počast slavnoj Hrvatskoj vojsci koja je uljudno 10. travnja 1941. zamolila Srbsku vojsku za odlazak iz Hrvatskih Zemalja, a što je ona i formalno prihvatila 17. travnja 1941.
Sada svoje osjećaje više ne moramo kriti. Srbska vojska je poodavno (prije skoro tridesetak godina) – ovaj put definitivno – napustila (dobar dio) Hrvatsku. Zato se moramo sukladno tomu i ponašati.
Nađimo se bez straha 17. travnja 2021. godina na trgu našeg velikog Bana Josipa Jelačića u glavnom gradu Zagrebu i iz sveg glasa viknimo, da se do Neba čuje:
Tu smo! Zauvijek! Kaj nam pak morete?
Recimo tako i pritom pogledajmo prema svojim stopalima da bismo vidjeli koliko su mali ti razni Zorani Milanovići, Hrvoji Klasići, Ivi Goldsteini, Drage Pilseli, Ante Tomići i sam bi ga vrag zna kako se (u ovom trenutku) sve zovu.
Ne zaboravimo ni na naše pokojne, ali prepustimo to našim duhovnim pastirima da oni odaberu gdje će se i kako pomoliti na njihove (često) napaćene duše. Uključujući i one s Križnog puta.
dr. sc. Tomislav Dragun
opunomoćenik
Hrvatskog uljudbenog pokreta