NA ZNANJE – Vatikan, Dopušta se javno štovati Kraljicu Mira u Međugorju. Dostavio Fra Andrija Nikić

 

NA ZNANJE – Vatikan, Dopušta se javno štovati Kraljicu Mira u Međugorju.

fra Andrija Nikić

Fra Andrija Nikić dao podršku uzoritom kardinalu Vinku ...

8:05 AM (1 hour ago)
to me,

Translate to English

Vatikan, Dopušta se javno štovati Kraljicu Mira u Međugorju.

Izvješće Glasa Koncila

Glas Koncila, 29. rujna 2024., br. 39 (2623) je na naslovnici objavio:

“Službeno je –  Dopušta se javno štovati Kraljicu Mira u Međugorju. Vatikan “Stigao je trenutak da se zaključi duga i složena povijest oko duhovnih fenomena Međugorja”-  prva je rečenica ‘Note o duhovnom iskustvu vezanom uz Međugorje Dikasterija za nauk vjere, koja je  naslovljena marijanskim naslovom ‘Kraljica Mira’”. Te riječi na konferenciji za javnost kardinal je izgovorio na hrvatskom jeziku. (Tekst se nastavlja str. 2.) Potom pročelnik Dikasterija za nauk vjere kardinal Viktor Manuel Fernandez pokazao je na tiskovnoj konferenciji dekret biskupa Palića o ‘nihil obstat’: „Usred ovog duhovnoga fenomena Duh Sveti plodonosno djeluje za dobro vjernika.. (str., 4.-5.), Izdvojeno „Sada prihvaćamo te poruke… kao izgrađujuće tekstove koji potiču istinsko i lijepo duhovno iskustvo” rekao je kardinal Fernandez. U testu ima dio: “Što se tiče papa, kardinal Fernandez je rekao da je i Ivan Pavao II. imao o Međugorju pozitivno mišljenje, da je 1995. godine, u sklopu pohoda Sarajevu, želio posjetiti mjesto, ali je tadašnji mostarsko-duvanjski biskup Ratko Perić zatražio od tadašnje Kongregacije za  nauk vjere da se taj pohod izbjegne! Kardinal Fernandez citirao je dva privatna pisma u kojima dolazi do izražaja izrazito pozitivno stajalište prema Međugorju te naposljetku ustvrdili da je ‘prema više svjedoka koji također ponavljaju ono što je rečeno u tim pismima sveti otac više puta izrazio svoju želju da posjeti Međugorje’. Iznio je i stajalište koje je papa Benedikt XVI. Izrazio još kao kardinal 1985. godine, tj. da se razdvoji ‘aspekt stvarne ili navodne nadnaravnosti’ od duhovnih plodova, tj. od ‘vitalnosti i pravovjerja vjerskog života koji se razvija na tim mjestima’. Na posljetku citirao je riječi koje je papa Franjo izgovorio na povratku iz Fatime 2017. godine. “Vrlo, vrlo dobrim’ je ocijenio izvještaj Ruinijeve komisije, informirao je da su se unutar Kongregacije za nauk vjere pojavile ‘neke sumnje’, no Papa nije želio ‘staviti  na bubanj’  izvještaj Ruinijeve komisije, nego je najavio da će u Međugorje poslati svojega izaslanika. I posebni izaslanik (nadbiskup Hoser) i sadašnji apostolski vizitator (nadbiskup Cavalli) iznijeli su pozitivna mišljenja.

Što se tiče poruka, kardinal Fernandez je rekao da je ‘analizirajući ih … izravna zadaća Dikasterija’- “Većina poruka ima lijep sadržaj koji može potaknuti vjernike na obraćenje, da rastu u susretu s Kristom i da budu mirotvorci u svijetu. …  (one) prenose ohrabrenja i poticaje koji proizlaze iz evanđelja“, rekao  je kardinal Fernandez.  Za razumijevanje poruka važna je i ova rečenica pročelnika Dikasterija za nauk vjere: „Sada  prihvaćamo te poruke… kao izgrađujuće tekstove koji potiču istinsko i lijepo duhovno iskustvo.”

Na dvije stranice  4.- 5. navedeni su važniji koraci na Putu do “Nihil   obstata” – kronologija događaja priređena je  prema interventu mons. Armanda Mattea i arhivi Glasa Koncila.[1]