Miljenko Mika Grgić – stoljeće vinarske legende

 

Iseljeništvo

Miljenko Mika Grgić – stoljeće vinarske legende

Rođen je 1. travnja 1923. u selu Desne kod Kule Norinske

 

Prokultura – Kuća jezika i kulture Peristil u srijedu, 19. travnja 2023. iskazala je gostoprimstvo profesorima, studentima i učenicima koji čuvaju sjećanje na hrvatskog živućeg velikana Miljenka Mikea Grgića, čovjeka koji je promijenio vinarsku kartu svijeta. Time su se na svoj način pridružili čestitkama za njegov 100. rođendan koji je proslavio 1. travnja ove godine.

Sa željom da ga prati dobro zdravlje, želimo također da se uspomena na važnost njegovog djela sačuva u Hrvatskoj, njegovoj ljubljenoj Domovini koju je kao brojni drugi intelektualci morao napustiti, nepodoban, poslije Drugoga svjetskog rata i otići trbuhom za kruhom. Osim o uspjehu, znanju i postignućima, svjedočanstvo je to o tužnoj sudbini hrvatske inteligencije u ta teška vremena, rekla je predsjednica i voditeljica projekata Prokulture dr.sc. Nansi Ivanišević.

Uz osobne pozdrave samog gospodina Grgića te uvodno predstavljanje studenta Ivana Vučkovića, ovom prigodom o hrvatskom i svjetskom vinarskom velikanu govorili su profesori Josip Gugić i Leo Gracin sa studija Mediteranske poljoprivrede, Sveučilišta u Splitu te prof. Živko Skračić, Srednja škola „Braća Radić“ Kaštel Štafilić – Nehaj. Nakon predstavljanja prikazan je dojmljiv dokumentarni, biografski film „Kao stara loza“.

Vinarija Grgić s Pelješca, počastila je sve prisutne sa sjajnim Grgić vinima.

Miljenko Grgich rođen je 1. travnja 1923. u selu Desne na dalmatinskoj obali Hrvatske. Obitelj je posjedovala malu vinariju i vinograd, a svake godine vino je proizvodio njegov otac, kao i djed i pradjed prije njega. Kao mališan, i jedno od 11-ero djece, Miljenko je od majke odviknut od mješavine vode i crnog vina u omjeru 50-50, a s nepune tri godine počeo je gaziti grožđe. Kasnije je otišao na višu gospodarsku školu, a zatim je 1949. godine otišao na Sveučilište u Zagrebu, gdje je studirao kemiju, enologiju, mikrobiologiju, biologiju tla, meteorologiju, navodnjavanje, biljke, voće i grožđe, sve kao pripremu za vinara.

No, Mike je bio jadan pod komunističkom vlašću u Jugoslaviji. Tako je 1954. u potrazi za slobodom pobjegao u Zapadnu Njemačku, a zatim se probio do Kanade. Ali njegova destinacija iz snova uvijek je bila Amerika. Profesor u Zagrebu rekao mu je da je Kalifornija raj, a dugo su ga inspirirale priče o Amerikancima koji su sami postali poput Henryja Forda, Andrewa Carnegieja i Johna D. Rockefellera. Godine 1958. Mike je napokon uspio: s jednim malim kovčegom stigao je u Napa Valley.

Odmah je počeo raditi za Leeja Stewarta, osnivača vinarije Souverain i ranog pionira u dolini Napa. Nakon jedne berbe, Mike se preselio u Christian Brothers, a potom u Beaulieu Vineyard gdje je proveo devet godina radeći s legendarnim ruskim vinarom Andréom Tchelistcheffom. Godine 1968., željan veće odgovornosti, Mike postaje glavni enolog u tada najinovativnijoj vinariji, vinariji Robert Mondavi. Godine 1969. napravio je svoj prvi Cabernet za Roberta Mondavija. „Uveo sam malolaktičku fermentaciju i druge metode koje smo razvijali u Beaulieu. Zatim, u važnom slijepom kušanju, petnaest kalifornijskih vinara proglasilo je naš najbolji cabernet u cijeloj Kaliforniji”, prisjeća se Mike.

Godine 1972. Mike se pridružio Chateau Montelena kao vinar i ograničeni partner. Četiri godine kasnije uspjeh njegovog Chardonnaya na kušanju u Parizu doveo je do ispunjenja njegovog životnog sna o posjedovanju vlastite vinarije. Godine 1977., udruživši snage s Austinom Hillsom iz obitelji Hills Bros. Coffee, Mike je stvorio Grgich Hills Cellar, smješten u Rutherfordu, srcu doline Napa. Uskoro je Mike postigao još jednu veliku pobjedu u „The Great Chicago Chardonnay Showdown“. Godine 1980. 221 Chardonnay je okupljen za povijesno prvo, najveće slijepo kušanje vina napravljenih od jedne sorte ikad održano. I Mike’s Grgich Hills 1977 Chardonnay izašao je trijumfalno s vrpcom za prvo mjesto. Mike je ubrzo postao od milja poznat kao „Kralj Chardonnaya“.

Mikeov utjecaj također se nastavio širiti. Godine 1996. vratio se u rodnu Hrvatsku i otvorio novu vinariju, Grgić Vina, kako bi proizvodio vrhunska vina i Hrvatskoj donosio najnovije moderne tehnike vinarstva. U jednom od svojih postignuća na koje se najviše ponosi, 2001. godine Mike je odigrao ključnu ulogu zajedno s profesoricom Carole Meredith s UC Davisa u pronalaženju tajanstvenih korijena kalifornijskog Zinfandela sve do njegove rodne Hrvatske.

Godine 2006. vinarija je prešla na solarnu energiju, a 2007. Grgich Hills je u potpunosti postao posjed i promijenio je ime u Grgich Hills Estate kao priznanje za to značajno postignuće. Danas Grgich Hills posjeduje 366 hektara raspoređenih među pet vinograda diljem doline Napa i proizvodi nagrađivana vina uzgojena na posjedima. Mikeova stalna predanost proizvodnji vina što je moguće prirodnije dovela je do uzgoja bez umjetnih gnojiva, pesticida ili herbicida.

Godine 2012. Mike je bio tema dokumentarca „Like the Old Vine“ koji je premijerno prikazan na Napa Valley Film Festivalu. Snimila ga je Hrvatska državna televizija u dolini Napa, Institutu Smithsonian u Washingtonu, DC i Mikeovom rodnom mjestu u Desnama u Hrvatskoj, a opisuje Mikeov izvanredan život, postignuća i kako je njegov ‘američki san’ postao stvarnost. Dokumentarac je 2013. proglašen dobitnikom posebne nagrade velikog žirija na 20. godišnjem Oenovideo međunarodnom festivalu filma o grožđu i vinu u Carcassonne-Minervoisu u Francuskoj.

Nacionalni muzej američke povijesti Smithsonian u Washingtonu DC predstavio je Mikea na svojoj prvoj velikoj izložbi o povijesti hrane – „HRANA: Transformacija američkog stola 1950-2000“ koja je otvorena 20. studenog 2012. Glavni dio izložbe fokusiran je na revoluciju u američkom vinu u drugoj polovici 20. stoljeća. Izložba prikazuje chardonnay iz 1973. koji je izradio Mike, a koji je pobijedio na degustaciji u Parizu 1976. i uključuje mali kartonski kovčeg s kojim je putovao kad je napustio Hrvatsku, njegove udžbenike o vinarstvu i njegovu poznatu beretku.

Godine 2013. časopis Smithsonian objavio je popis „101 predmeta koji je napravio Ameriku“ i knjigu, Povijest Amerike u 101 objektu, sastavljenu od 137 milijuna artefakata koje čuva 19 muzeja i istraživačkih centara Smithsonian instituta. Među neprocjenjivim povijesnim predmetima kao što su šešir Abrahama Lincolna, telefon Alexandera Grahama Bella i svemirsko odijelo Neila Armstronga dvije su boce vina koje su trijumfirale na Pariškom sudu 1976.: Chardonnay koji je napravio Mike Grgich, koji je tada radio u Chateau Montelena, i Cabernet Sauvignon napravio Warren Winiarski, osnivač Stags Leap Wine Cellars.

Mikeova životna priča toliko je isprepletena sa Zinfandelom da je dokumentarni film o podrijetlu ovog hrvatskog grožđa sadržavao njegov doprinos. Snimila ga je Hrvatska televizija, „Dossier Zinfandel“ premijerno je prikazan na Napa Valley Film Festivalu u studenom 2013. godine.

Navršivši 93 godine 1. travnja 2016., Mike nastavlja voditi Grgich Hills Estate i planirati njegovu budućnost. Dok se neke vinarije u dolini Napa žele proširiti, Mike i njegova kći Violet Grgich i njegov nećak Ivo Jeramaz radije ostaju mali i fokusiraju se na poboljšanje kvalitete svojih vinograda i vina, uvijek u skladu s Mikeovim jedinstvenim umjetničkim i intuitivnim dodirom. Kao što Mike objašnjava: „Ne postoji pouzdana znanstvena formula za pravljenje izvrsnih vina. S godinama sam naučio komunicirati s vinima i kako ih njegovati. Shvatio sam da se vino ne radi samo glavom i osjetilima. Vino pravite srcem. U vino morate uliti svoje srce i svoju ljubav. Meni su vina kao moja djeca. Morate ih voljeti i voditi kao djecu i prenijeti im bogatstvo svoga duha.“

Ikona Napa Valleya Miljenko Mike Grgich objavio je svoje memoare „Čaša puna čuda“, povodom proslave svog 93 rođendana. Knjigu, koju je objavila Violetta Press, napisala je  urednica Napa Valley Registera Sasha Paulsen, a opisuje dugi i povijesni život mladog hrvatskog dječaka čija ga je potraga za slobodom i prilika da ispuni svoj američki san vodila kroz nebrojene poteškoće da postane jedan od najcjenjenije i najomiljenije vinarske legende u povijesti.

Nives Matijević