HRVATSKI NARODNI OTPOR – Pročelništvo za Sjevero-Američki Kontinent, Cleveland 22 ožujka 1986.

                         HRVATSKI NARODNI OTPOR,
Pročelništvo za Sjevero-Američki Kontinent, Cleveland 22 ožujka 1986
                                H R V A T S K I    N A R O D N I    O T P O R
 
                                  Pročelništvo za Sjeverno-Američki Kontinent
 
                                               Z  A  P  I  S  N  I  K
          (Donosim jedan dio dogodovština unutar hrvatske iseljeničke političke organizacije Hrvatski Narodni OTPOR. Prije tri dana, donio sam Okružnicu Hrvatskog Narodnog OTPORA, prilažem link te molim one koje zanima djelatnost bivše hrvatske političke emigracije tj. one emigracije prije druge Obnove Hrvatske Države, te da usporede i jedno i drugo. Poslije ovoga ću iznije pismo kojeg sam pisao glavnom i 

https://otporas.com/okruzno-pismo-procelnistva-hrvatskog-narodong-otpora-hno-austin-texas-17-ozujka-1986/

odgovornom Tajniku HNO, gospodinu Nikoli Štedulu 10 Travnja 1986. Sve ovo iznosim iz povijestnih nakana i uvjerenja da će doći vrijeme – a već dolazi – za jednu ozbiljnu JAGMU za napisati knjigu ili knjige o hrvatskoj političkoj emigraciji. Pa neka i ovaj opis bude hrvatskim povijestničarima jedan doprinos informacija. Mile Boban, Otporaš.)

Na sjednici Radnog odbora Prošelništva HNO, održanoj u Clevelandu (USA) 22 ožujka 1986. godine, nazočni dužnosnici u bratskoj atmosferi i s puno ozbiljnosti razmatrali su stanje u hrvatskim izbjegličkim i domovinskim redovima. Nakon podrobne analize mišljenje nazočnih je, da su hrvatske izbjegličke organizacije izgubile povjerenje svojih članova. U toj spoznaji žele zaštiti sebe i svoju organizaciju na način da krivca pronalaze u drugim – češće beztemeljno. Poslije toga dolazi ona žalosna – Vrti se u začaranom krugu i jedi sebe i svoje bližnje, jedi dok imaš što. Da, pojeli smo se skoro svi. Ostalo nas je još malo, da nas nije teško prebrojiti. Umjesto dobre škole na temelju toga mi idemo u daljnje pokuse, jer se mora pronaći (izmisliti) bjelu vranu. Kada čovjek promatra sa strane može slobodno reći “Ima li pravog Hrvata?”, Ne, nema, jer smo svi jedni drugima udbaši, crveni, sumnjivi, ovo-ono, jednom riječju neprijatelji. Gdje nam je pamet?
Od 1974. godine HNO bio pokusno magare, koga se jahalo, tuklo, muzlo i uništavalo. Radi svoje prevelike ljubavi za Hrvatsku, članovi HNO podredili su svoju organizaciju probicima HNV. Vidjevši, da to tako-zvano kaoliciono tijelo, umjesto prihvaćanja pružene ruke, nastoji pogurnuti HNO, odnosno ljude aktivirane putem ove organizacije, članovi tek tada uvidjeju tu nimalo časnu igru. Svaki aktivista se s pravom pita na što je sličila takva suradnja i u čemu je bilo poštivanje brata u kući do njegove.
Godine 1980. dolazi do spontane ideje stvaranja HDP. (Prva sjednica za pokretanje ili stvaranje HDP je bio u siječnju 1981. Tek u početku lipnja iste godine bila je u Malmo, Švedska prošireni skup ili Sabor pripadnika HDP-a. Mile Boban, Otporaš.)

Dedić, Sopta, Schwartz, ŠtedulPrvi sabor HDP-a odrzan je od 5. do 7. lipnja 1981. u švedskom gradu Malmeu. Izabrano je vodstvo HDP na čelu s Nikolom Štedulom (koristio pseudonim Tomislav Kvaternik koji je u isto vrijeme bio Glavni Tajnik organizacije HNO – prvi s lijeva označen crvenom linijom), a članovi predsjedništva postali su Mladen Schwartz drugi s lijeva – označen crvenom linijom), Dinko Dedić (čuči ispod Schwartza), Ante Šuto, Milan Buškain Gagarin (naveden kao suradnik UDBA-e u Perkovićevoj rekonstrukciji suradničke mreže), Marin Sopta, Janko Mijatović i Franjo Vranković.

I ovaj pokret Otporaši prihvaćaju kao svoj, jer ih je vodila ideja – kako što bolje Hrvatskoj pomoći. Osjetili su da im je tu mjesto i zato su i prihvatili HDP. Umjesto razumijevanja članova HDP (koji nisu pripadali HNO) prema velikodušnosti Otporaša, ti su, nažalost, nastojali progutati svakog člana HNO, a pogotovo one koji su se malo više zalagali za opću dobrobit. Slučaj markus, Ruškač, Arapović te najnoviji Dinko Dedić i drugi. Članovi HNO su osjetili da su prevareni, jer nekima nije do ama baš nikakve suradnje i Hrvatsku nemaju uopće na umu. Tako se HNO želi okarakterizirati zastarjelim i da se s njegovim imenom ne može u svijt. Iz čudnovatih pobuda u tu igru su uletjeli i pojednini dužmosnici HNO. (Očito se u ovom “Zapisniku” misli na Pročelnika HNO Milu Boban i njegovog Glavnog Tajnika Nikolu Štedula, alijas Tomislav Kvaternik i na sadržaj mojeg Okružnog Pisma upućeno delegatima ovog Radnog Skupa HNO koji se je održao u Clevelandu 22 ožujka 1986. Mo. Otporaš.) Očito je da nam flai rodoljubni i ljudski sluh. Zanimljivo je dodati, da ti Otporaovi protivnici stalno trče oko Otporaša kada ustreba koji novčić, a čim ga dobiju – Otporaši postaju glupi, budale i tema za ismijavanje. Da ima poštenja i ljubavi, trebalo je u najmanju ruku reći hvala za velikodušnost Otporaša ili ponosno šutjeti, a ne nad njima zazirati što svakako ne odaje da je takvima do našeg zajedničkog cilja.

Politika Beograda daje nam da znanja da su svi Hrvati za onu čaršiju banda, ubojice, ustaše i nacisti, bez obzira pripadali mi skrajnjoj ljevici ili desnici. Prema tome naše političko sortiranje kroz te slijepe zaključke nanosi nam samo zlo. Hrvate treba gledati po djelima i ustrajnosti u tom djelovanju, pa ne bi došlo do razvodnjavanja nego naprotiv stvarali bi zajedno s onima kojima je do rada čvrste zajednice, koje bi znalo što im je činiti. U takvom radu ne bi došlo da osjećaja, da su Otporaši “prijateljski” prevareni.

Sagledavči sve dosadašnje propuste, promašaje, vrline, radni skup u Clevelandu donio je bez nadglasavanja slijedeće zaključke:

1.  HNO, bez povezanosti s bilo kojom drugom hrvatskom državotvornom organizacijom i bez obveza vezanja, nastavlja svoj rad prema Načelima HNO. Prema načelima HNO, član HNO može biti i član bilo koje druge hrvatske organizacije i smatrat će se punovaljnim članom HNO sve dotle dok ne prekrši organizacijaska praviola.

2.  HNO će suradjivati s drugim hrvatskim organizacijama u onoj mjeri kako se dotične budu ponašale prema HNO. Svim članovima HNO stavlja se na srce i traži od njih da suradjuju sa svim državotvornim Hrvatima.

3.  Od članova HNO traži se organizacijska stega i da se ne sukobljavaju na terenu s pripadnicima drugih organizacija. Isto tako, traži se da ne ulaze u optuživanja bilo koje druge hrvatske ustanove, društva ili skupine, pa taman nam pogledi bili različiti ili suprotni. Otporaš moraju polaziti od sebe i gledati što oni pridonose Hrvatskoj. Osobne nesuglasice se ne smiju prenositi u organizacijski rad.

4.  Članarina HNO nedjeljivo ide u glavnu riznicu HNO.

5.  Od svih ogranaka HNO traži se da u listopadu i studenom prirede Dan Otpora. Bilo bi dobro, da ogranci, pri odredjivanju datuma, budu u dogovoru s Pročelništvom kako bi se mogli dogovoriti za govornika.

6.  Šasopis “Otpor” treba izlaziti prema novčenim mogućnostima i kvaliteti suradnje. Dužnost članova Otpora je da širi svoje glasilo, pronalazi suradnike i slati svoja izvješća. Povjerenici “Otpora” trebaju na vrijeme slati svoj obračun. Bez navedenog u točki 6 časopis “Otpor” ne može ići naprijed. OTPOR će biti OTPOR ukoliko ga članovi shvate ozboljno i budu radimi na njemu. Časopis “Otpor” treba biti ogledalo organizacije, a isto tako nam mora biti jasno bez ozboljna časopisa nema ni ozbiljne organizacije.

7.  Svaki ogranak bi trebao preuzeti obvezu stvaranja svog vlastitog fonda iz kojeg bi se pokrivale naložene potrebe – za područno i organizacijsko djelovanje. Prijedlog je da u taj fond svako član ulaže $50.00 mjesečno. Članovi HNO bi mogli tražiti od svojih prijatelja i simpatizera HNO da se priključe ovoj akciji. Na ovaj način bi izbjegli razne ulične kupljačine i uvijek bi imali na raspolaganju, barem za prvu potrebu. Pedeset dolara mjesečno nije muno, a obveza kao takova više bi nas povezivalča i činila sretnima da smo ipak pridonijeli svoj obol.

8.  Traži se od svakog ogranka HNO, da u svojim mogućnostima prikupi nešto novčanih sredstava za Miru Barešića. Zašto baš za Miru i u ovom trenutku? Pri traženju smanjenja zatvorske kazne i poboljšenja zatvorskih uvjeta, Mirina obrana je obećala sudstvu, da će se o barešićevoj skrbi brinuti Hrvati i da on neće pasti na teret Švedske, pa tako se može i shvatiti da su to Švedjani ozboljno prihvatili. Naše je, da pomognemo bratu suborcu. Svi novčani prilozi trebaju ići preko rizničara HNO za Sjevernu Ameriku, gosp. mladena Jurkovića (1819 Willow Woods Lane, Lansing, Michigan…

9.  Prema načelim HNO ne dopušta se ni jednom članu pojedinačno u Pročelništvu, a napose običnom članu da govori i donosi odluke, kao i službene izjave ili okružnice u ime HNO, i to bez dogovora s najmanje dvoje najodgovornijih dužnosnika HNO.

10.  Naredbe bivših ili sadašnjih dužnosnika HNO, a koji se trenutačno nalaze u zatvoru, nisu punovaljane i trebaju se shvatiti samo kao savjet, jer odlaskom u zatvor dužnosti postaju nevažećim.

11.  Svima nama je jasno, Hrvatska je još zarobljena. Posla ima i previše za svakoga tko želi raditi. U tom moru potreba nijedan Hrvat, a da ne govorimo o hrvatskim organizacijama, nije izvršio-la svoju ulogu, pa tako ni HNO. Zato njegovo pokopavanje slići na zabijanje sjekire u zemlju. Danas je svaka hrvatska organizacija potreban Hrvatskoj, a radom i brojem članova, pa tako i HNO. Na temelju prijedloga članova HNO i stanja u izbjeglištvu kao i u Domovini plan rada i politiku HNO odredjuje Pročelništvo HNO.

12.  Svaki član HNO, koji ne ne bude poštivao Načela HNO, bit će isključen iz organizacije. Ako bude za to razloga, isključenje će se saopćiti i javno preko glasila “Otpor”.

13.  Svjetski sabor HNO treba se održati u listopadu ili studenom ove godine u Clevelandu. Mislite o tome već sada i vršite pripreme. Datum će se naknadno saopćiti.

Perovodja:

Vlado Glavaš.