HRVATSKI FOKUS – “Uhićenje i suđenje desetorici članova HNO-a u New Yorku (1981.-1982.)”, piše Marijan Majstorović

 

Iseljeništvo

Uhićenje i suđenje desetorici članova HNO-a u New Yorku (1981.-1982.)

Nadasve vrijedna knjiga Mile Bobana koja spašava od zaborava patnje koje su proživjeli nevini hrvatski domoljubi

 

Mile Boban: Uhićenje i suđenje desetorici članova HNO-a u New Yorku (1981.-1982.), Tkanica, Zagreb, 2025.

Uhićenje i suđenje desetorici hrvatskih iseljenika-emigranata početkom osamdesetih godina XX. stoljeća u New Yorku pod optužbom za terorizam nedovoljno je obrađeno u povijesti hrvatske emigracije i općenito u hrvatskoj povijesti. Stoga je ova knjiga veliki doprinos da se bolje shvati vrijeme koje je prethodilo uhićenjima, da se bolje shvati tijek suđenja i presude američkoga sudstva koje su bile drastične i previsoke.

Akteri uhićenja i suđenja u New Yorku uglavnom su bili mladi ljudi koji su pobjegli iz hrvatskih povijesnih zemalja (Hrvatske, Bosne i Hercegovine) iz totalitarističke Jugoslavije u kojoj su nakon Drugoga svjetskog rata Hrvati bili najprogonjeniji. Oni su uglavnom pobjegli iz svoje hrvatske domovine koncem šezdesetih i tijekom sedamdesetih godina prošloga stoljeća. Starija generacija izbjegla padom Nezavisne Države Hrvatske (NDH) polagano je nestajala prirodnom i nasilnom smrću od strane Udbe, a bila je, politički gledano, nejedinstvena i sve podijeljenija. Stoga su na hrvatsku emigrantsku scenu stupili upravo ovakvi domoljubi i zanesenjaci poput članove ove desetorice Hrvata na newyorškom procesu (1981.-1982.), koji su pratili međunarodnu političku situaciju i, u borbi za hrvatsku neovisnost, ponekad pribjegavali nedozvoljenim načinima kako bi samo izazvali medijsku, a dakako i političku pozornost onoga vremena.

Budući je u Zapadnoj Europi Udba bila sve jača i ubijala je hrvatske borce po Njemačkoj, Francuskoj, Švedskoj, Austriji, Italiji, Španjolskoj, Belgiji…, dio članova ove desetorice Hrvata s newyorškoga procesa prebjegao je u Sjedinjene Američke Države i tu nastavio političku borbu za hrvatsku neovisnost. A na vlasti je upravo započelo osmogodišnje razdoblje američkoga predsjednika Ronalda Reagana (1981.-1989.), osvjedočenoga prijatelja Hrvatske i Hrvata iz vremena dok je bio guverner Kalifornije (1967.-1975.). Nu, kako su se u međuvremenu dogodili neki teroristički čini od strane hrvatskih domoljuba, niti Hrvatskoj i Hrvatima odani američki predsjednik R. Reagan nije zaštitio hrvatske borce za neovisnost svoje domovine Hrvatske.

U organiziranoj akciji američke savezne policije Milan Bagarić, Mile Boban, Anđelko Jakić, Vinko Logarušić, Ante Ljubas, Mile Markić, Miro Biošić, Ivan Mišetić i Ranko Primorac uhićeni su 25. lipnja 1981., dok je Drago Sudar, koji je živio u Torontu u Kanadi, kasnije dopremljen u SAD. Suđenje je počelo u New Yorku u utorak 16. veljače 1982., a završilo u subotu 15. svibnja 1982. Sud, kojem je predsjedala sutkinja Constance Baker Motley, inače prva sutkinja crnkinja koja je sudila na Vrhovnom sudu, proglasio je šestoricu Hrvata krivima, a četvoricu je oslobodio svih optužbi. Šest optuženih Hrvata: Ante Ljubas, Mile Markić, Milan Bagarić, Ranko Primorac, Vinko Logarušić i Drago Sudar proglašeni su krivima i dobili ukupno 180 godina zatvora. Ostala četvorica Miro Biošić, Anđelko Jakić, Ivan Mišetić i Mile Boban bili su oslobođeni.

Uz bezbroj dokumenata i zapisa iz vremena koje je autor proveo u emigraciji, posebnu vrijednost ove knjige je DNEVNIK ANNIE BOBAN, žene Mile Bobana, koji je sastavni dio ove knjige. Annie Boban, inače Francuskinja iz Pariza, cijelo vrijeme newyorškoga sudskog procesa u San Franciscu u Kaliforniji, gdje je živjela sa šestero male djece, vodila je dnevnik koji je – može se i tako reći – najvrjedniji dio ove nadasve vrijedne knjige o hrvatskoj emigraciji i hrvatskoj borbi za oslobođenje iz velikosrpske Jugoslavije sve do potpune neovisnosti koja se i ostvarila početkom devedesetih godina prošloga stoljeća. Stoga možemo reći da je suđenje desetorici Hrvata u newyorškom procesu, te kažnjavanje njih šestorice, veliki doprinos sveukupnoj borbi Hrvata kroz povijest za potpunu slobodu.

Recenzije su napisali Igor Vukić i Mate Kovačević.

Knjiga se može nabaviti na adresi elektroničke pošte: tkanica@hrvatski-fokus.hr Cijena knjige je 29,90 eura + poštarina

Marijan Majstorović (Riječ urednika)