HRVATSKE TRADICIJE ZA ZELJAVI ČETVRTAK – Zašto se Veliki četvrtak još naziva i zelavi?

 

Zašto se Veliki četvrtak još naziva i zeljavi?

Katolici se na Veliki četvrtak spominju Isusove posljednje večere, a svećenici kao sljedbenici Krista peru noge dvanaestorici, kao što je prema vjerovanju Isus oprao noge apostolima.

Pored toga, svećenici posvećuju ulje za krizmu, bolesničko pomazanje i ulje za katekumene. Na Veliki četvrtak slavi se i obnavlja ustanovljenje euharistije i svećeničkog reda.

Na posljednjoj večeri, odnosno na Veliki četvrtak, Isus je ustanovio red svećeništva i svetu euharistiju. Kršćani na Veliki četvrtk jedu zelje jer se vjeruje da je Isus na posljednjoj večeri s učenicima također jeo zelje te se zato u narodu Veliki četvrtak zove i zeljavi četvrtak.

U dane Svetog trodnevlja, tj. od četvrtka do subote, redovito se nisu obavljali težački poslovi na polju. Vazmeno trodnevlje uočnica je najvećeg kršćanskog blagdana Uskrsa.

7 filmskih klasika koje bi barem jednom trebali pogledati za Uskrs

Nadmašite klasično bojanje jaja za Uskrs uz ove kreativne tehnike

Zašto se jede zelje Zeljavi četvrtak – Što je Isus jeo na Posljednjoj večeri Znate li zašto vjernici na Veliki četvrtak jedu zelen. Kultura / Vjera | 06. 04. 2023. u 09:33 Bljesak.info Brent Hofacker/Shutterstock / Ilustracija Tekst članka se nastavlja ispod banera Za Veliki četvrtak vežu se brojni običaji u crkvi, a taj dan se u nekim krajevima naziva i zeleni ili zeljavi četvrtak jer se na trpezi moraju naći blitva, kupus, te drugo, zeleno povrće. Ovi običaji štuju se jer je Isus na Posljednjoj večeri s apostolima, jeo zeleno povrće, a prema nekim vjerovanjima i zapisima, riječ je o kostrišu, samoniklom bilju ljekovitih svojstava. Naziv zeljavi četvrtak uobičajen je u Istri, na tom području se na Veliki četvrtak uvijek priprema samo povrće, a isti naziv uvriježen je još uvijek i u Dalmatinskoj zagori, dok se drugdje ovaj dan naziva zeleni četvrtak. Štovanje katoličkih običaja zadržalo se u Bosni gdje se na Veliki četvrtak kuha ukusno varivo od medvjeđeg luka, divlje biljke koja ima miris po češnjaku, dok se u Srednjoj Bosni priprema i jede kopriva. Slični običaji štuju se diljem Europe, u Njemačkoj se ovaj dan naziva Gründonnerstag, a pripremaju se razna jela od zelenog povrća, juhe i salate. Povrće je i inače uvijek dobar izbor za prilog ručku ili večeri, a nerijetko može biti samostalan obrok, ne samo u vegetarijanskoj kuhinji. Što god izabrali, blitvu, špinat, kupus, kelj, šparoge, možda ljekoviti kostriš ili koprivu, nećete pogriješiti, poštivat ćete drevne običaje, a uživati u zdravom i slasnom obroku. – Pročitajte više na:

https://bljesak.info/kultura/vjera/zeljavi-cetvrtak-sto-je-isus-jeo/415712