“HRVATSKA I USTAŠTVO” br. 183., br. 47 je nastavak partizanskih zločina počinjenih nad hrvatskim narodom.

 

Bog! dragi moj prijatelju prijatelju ti samo uživaj po onoj: Na mladima svijet ostaje a ja ću slati što sam prije pisao. Stavio sam dolje priloženu sliku na kojoj se vidi po međunarodnim ocjenama i sudu NA DESETOM MJESTU RATNI ZLOČINAC WW2 TITO. Ovu bi sliku trebalko staviti – a moda ju on i ima – na stol Jugoslavenu sa dno kace koji je jučer napao Hrvate Imotske krajine samo zato što su pjevali hrvatske nacionalne pjesme. Taj sa dno kace Jugoslaven nije toliko pametan koliko su bili glupi oni koji su za njega glasali da bude peti (5) predsjedni ne Hrvatske Države nego Hrvatske Republike Zoran Milanović.

image.png

“HRVATSKA I USTAŠTVO” br.183., br. 47 je nastavak partizanskih zločina počinjenih nad hrvatskim narodom.

“HRVATSKA I USTAŠTO” je bila moja stranica na portalu javno.com od 2008. do travnja 2010. kada je stranica ukinuta. Tu sam iznosio mnoge povijestne zanimljivosti među kojima i nastavke partizanskih zločina. Kako se po datumu može vidjeti da je portal Uzdanica Forum frees to prenijela u listopadu 2012. Za čitatelje stranice otporas.com ja to  prenosim sa portala Uzdanica Forum Frees. Otporaš.

http://uzdanica.forums-free.com/hrvatska-i-ustastvo-t13.html

Otporaš
 Naslov: Re: HRVATSKA I USTAŠTVO
PostPostano: pon lis 22, 2012 13:14
Online
Avatar

Pridružen/a: sri lis 17, 2012 14:48
Postovi: 270

domobran.prkos.com
Ovo je redni br. (163) HRVATSKA I USTAŠTVO kojeg sam pronašao (47) opis partizanskih zločina. Motto ovih opisa je bio: NE VOLIM USTAŠE, ALI ZBOG USTAŠA VOLIM HRVATSKU. Neki su prigovorili na ovaj Motto dok drugi su odgovorili da je Motto više nego dobar, jer daje do znanja dvije stvari: (1) da je bilo Ustaša koji nisu bili dobri, (2) da je Ustaška ideja kao hrvatska državotvorna ideja bila dobra. A što se tiče “loši” ustaša, to je normalno što se može usporediti sa: ima dobri i loši ljudi.

HRVATSKA I USTAŠTVO (163)

PARTIZANSKI ZLOČINI četrdesetsedmi dio (47)

Zamolio bih cijenjene čitatelje da pročitaju ovaj opis o predaji hrvatske vojske i hrvatskih generala…

Donosim ovdje četrdeset sedmi dio (47) opisa partizanskih zločina počenjenih nad hrvatskim vojnicima, starcima, ženama i djeci.

Časopis DRINA br. 2-3 Madrid, Španjolska 1962. godine donosi listu od 33 hrvatska generala kojima se je sudilo pred vojničkim sudom u Beogradu od 13-19 rujna 1945. godine. Pred sobom imam taj časopis i usporedjujem imene tih hrvatskih generala. Ima ih nekoliko na ovom sudu u Beogradu koji se nalaze na ovoj gore listi. Priložit ću sliku tog časopisa DRINE i druge dvije slike na kojima se nalaze podaci.

image.png

image.png       image.png
Dragi Marijane ja sam sve to dolje prepisao a nisam htio ništa ispravljati, jer sam želio biti dosljedan originalnom izvoru. Zato sam stavio povlaku, crticu ispod koje počima taj partizanski opis sa potpisima V. Subotić i Kosta Nađ. Molim te ko’ brata dragi Marijane nemoj mi zamjeriti što ti šaljem mnoge moje opise kojima te smetam i gnjavim itd. Meni se neda mirovati. Osjećam se kako i čovjek na njivi koji se žuri da pokupi svu svoju usjevinu i donese kući prije nego jesenske kiše počmu padati, zemlju natopiti tako da svi godišnji usijevi ostanu zatrpani pod vodom i tako propadnu. To govorim zato što ja tako mislim a što mislim ja tako i osjećam da sam ja jedini hrvatski preko šest desetljeća politički i hrvatsko-nacionalni emigrant od žinih koji posjeduje obilnu knjižnicu ili arhivu, što i priložene slike svjedoče, Da ja to nisam imao i da nisam sačuvao, ja, jutros petak 9 kolovoza 2024 .god. ne bih mogao ove slike iznijeti kao izvorni dokaz, što bi čitatelju moglo dati razlog za sumnju bilo kojih mojih opisa bez izvornih dokaza. Zato se ja borim za našu HRVATSKU ISTINU i ja to govorim za sebe a neka svaki drugi govori za sebe, jer su nam ju LABAVI I BEZ PRAVOG HRVATSKOG OSJEĆAJA HRVATI skupa sa onima koji mrze Hrvate i sve što je hrvatsko oklevetali i ocrnili svojim jugoslavenskim lažima, itd., itd.Bog! i veliki i iskreni hrvatski pozdrav

BOG i HRVATI !

Mile Boban.

Sve što možemo sada izreći ovim hrvatskim generalima je:

S L A V A   H R V A T S K I M   G E N E R A I M A !!!

POČIVALI U MIRU BOŽJEM !!!

————————————

16. maja 1945.
Nastavlja se sa razoružavanjem i mestimično sa uništenjem razbijenih neprijateljskih grupica u šumama i u području južno od Dravograda i Blajburga. Zarobljenici se sprovode u Maribor i Celje, gde se vrši njihovo grupisanje i dalji transport za Zagreb.
Pod današnjim danom naša Armija potpala je u operativnom pogledu pod komandu III Ukrajinskog fronta i dobila naređenje da do 18. o.m. sa tri divizije smeni jedinice I Bugarske armije na okupiranom delu Austrije /Štajerske/ u prostoru sjeverno od granice Maribor – Dravograd do u visinu Landsberga, a sa ostalim snagama da stacionira u Sloveniji.
Toga dana prema odluci Vrhovnog Komandanta ulazi u sastav naše Armije 45. divizija iz sastava II Armije. Ona je pred mrak stigla i rasporedila se u području sjeverno od Maribora.
12. i 40. divizija /ranije VI Korpus/ u prikupljanju u Mariboru odakle po djelovima sprovode ratne zarobljenike: 40. za Zagreb, a 12. za Osijek, da bi potom ušle u sastav i to: 40. divizija u sastav II, a 12. divizija u sastav I Armije.

17. maja 1945.
U vezi naređenja štaba III Ukrajinskog fronta, po okupaciji jednog dela Austrije i smenjivanju jedinica I Bugarske armije, ovaj štab je izdao zapovjest O. broj 340 od 17.o.m. u 01.30 č. u kojoj zapovjesti je izvršena dislokacija potčinjenih jedinica na ovaj način:
– 36. divizija na prostoriji: Landsberg – Grossankt – Krajdorf – Valjfelj – Švanberg – Sanktvolfgang. Sa te prostorije istura jednu četu na liniju k. 2131 – k. 1763.
– 51. divizija na prostoriju: Marenberg – Vis – Koglja – Hajerning – Muta. sa isturenom četom kod Sankt Vincenc i k. 1521.
– 45. divizija na područje Glajhštetena.
– 17. divizija na prostiju Labud – Dravograd – Sl. Gradec.
– 12. divizija preuzima sprovođenje zarobljenika za Maribor, a potom za Osijek.
– 40. divizija sprovodi zarobljenike iz Maribora za Zagreb.
– 16. divizija na prostoriju između Kranja i Drave.
Prema ovoj zapovjesti potčinjene divizije nalaze se u pokretu ka novo dodeljenim prostorijama.

18. maja 1945.
U toku prošle noći jedinice 36., 45. i 51. divizije izvršile su smenu bugarskih jedinica i zaposjele područje koje im je označeno u zapovjesti O. broj 340 od 17. o.m.
16. i 17. divizija završile su pokret i zaposjele područje određeno po prednoj zapovjesti i to: 16. divizija između Kranja i reke Drave, a 17. divizija prostoriju Labud – Dravograd – Sl. Gradec.
Operativno odelenje ovog štaba premešta se iz Maribora u Lajbnic.

19. maja 1945.
Jedinice 36., 45. i 51. divizije na okupiranom delu Štajerske odmaraju se, sređuju i vrše vojnu obuku.
Toga dana ulazi u sastav naše Armije 14. slovenačka divizija, koja se prema naređenju Vrhovnog Komandanta Jug. Armije povlači sa teritorije Koruške i prema priloženoj zapovjesti Pov. broj 267 od 19. o.m. postavlja na prostoriju: Dravograd – Poljana – Crna – Šoštanj – Marenberg sa zadatkom intenzivnog čišćenja čitave prostorije od neprijateljskih grupica koje se sakrivaju po šumama u namjeri da se u povoljnom momentu prebace preko granice.
17. diviziji menja se raspored u toliko, što se po prednjoj zapovjesti postavlja na prostoriju Celje – Latkova Vas – Velenje – Slov. Bistrica, sa zadatkom sređivanja jedinica i čišćenja pomenute prostorije od razbijenih neprijateljskih grupica, a jednu brigadu najhitnije upućuje u Maribor za kontrolisanje zarobljenika.

20. maja 1945.
Kod 36, 45. i 51. divizije bez promene. Jedan dio snaga vrši pretres zemljišta i prikupljanje plena, dok se drugi dio odmara i sređuje.
14. divizija u pokretu ka Dravogradu, a 17. divizija ka Celju.

21. maja 1945.
Kod 36, 45. i 51. divizije bez promene. Jedan dio snaga vrši pretres zemljišta i prikupljanje plena, a sa drugim jedinicama se izvodi zanimanje.
14. i 17. divizija razmjestile se na prostorije određene zapovješću Pov. br. 247 od 19. o.m.
Pod današnjim danom ulazi u sastav naše Armije 15. i 18. slovenačka divizija. /Divizije VII. Slovenačkog Korpusa, koji se rasformira/.
Vrhovni Komandant Jug. Armije izdaje naređenje po kome naša Armija dobija kao osnovni zadatak, da sa tri divizije drži prostoriju Štajerske do u visini Landsberga, a sa ostalih 5 divizija da zaposjedne bivšu jug. granicu od Dravograda pa zapadno do Tromeđe i dio bivše jug. talijanske granice do u visini Triglava.
U duhu prednjeg, ovaj štab izdaje zapovjest Str. pov. broj 348 od 21.V. u 22.30 č. kojom se određuje nov raspored jedinica naše Armije u sledećem:
36., 45. i 14. divizija ulaze u sastav štajerskog sektora pod komandom general-majora Glige Mandića.
– 36. divizija ostaje na dosadašnjoj prostoriji.
– 45. divizija ostaje na dosadašnjoj prostoriji s tim, što jednu brigadu pomera na prostoriju Lajbnica.
– 51. diviziju sa dosadašnje prostorije smenjuje i prima njen zadatak 14. divizija.
Po izvršenoj smeni 51. divizija postavlja se na prostoriju: Dravograd – Slovengradec – Poljana.
– 15. divizija postavlja se na prostoriju Kamnik – Ljubno – Solčava.
– 18. divizija sa jednom brigadom postavlja se na prostoriju Kranja i sjeverno, a sa ostalim snagama garnizonira u Ljubljani.
– 16. divizija postavlja se u gornjem izvornom delu Save na prostoriji Radovljica – Jasenice – Potkoreni.
– 17. divizija kao armijska rezerva garnizonira u Mariboru.
U prilogu dostavlja se skica rasporeda jedinica ove Armije prema prednjoj zapovjesti.

22. maja 1945.
Jedinice vrše pokret prema prednjoj zapovjesti Str. Pov. broj 348.

23. maja 1945.
Jedinice naše Armije završile pokret i zaposjele određene prostorije prema zapovjesti ove Armije Str. Pov. broj 348/45.

GUBITCI U BORBAMA

A/ VLASTITI:
Poginulo 142
Ranjeno 374
Nestalo 55

B/ NEPRIJATELJSKI
Poginulo 25.000
Ranjeno 4.000
Zarobljeno preko 105.000 Nijemaca, ustaša i četnika .

Prema tome djelomično su uništene i pale u naše zarobljeništvo sledeće neprijateljske jedinice:
– Njemačke jedinice: 181., 11., 22., 369., 392., 393. i 7. SS divizija, Kampfgrupa Štefan, Kampfgrupe Fišer, korpusni djelovi 91. armijskog korpusa, te 104. divizija. Ima zarobljenika i iz 297. divizije.
– Pavelićeve jedinice: 1., 2., 3., 4., 5., 6., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 15., 16. i 18. Pavelićeva divizija.
Od napred navedenog broja zarobljenika ima oko 40.000 Nijemaca, a oko 60.000 ustaša i domobrana i oko 5.000 četnika

C/ PLEN
Topova raznog kalibra 110
Bacača raznih 500
Automatskog oruđa 4.700
Pušaka raznih 40.000
Pištolja 2.500
Tenkova raznih 40
Kamiona ispravnih oko 650
Kamiona neispravnih oko 150
Osobnih kola ispravnih oko 150
Osobnih kola neispravnih oko 120
Motorcikla raznih 320
Benzinskih cisterna 4
Automobilskih radionica 6
Automobilskih guma vagona 2
Automobilskih delova i alata vag. 3
Šinjela 3.000
Odjela, pari 1.500
Ćebadi 2.500
Ranaca raznih 3.500
Raznih artikala hrane oko 22 vagona

Podatci o plenu su još nepotpuni pošto se još uvek plen prikuplja na terenu i prebrojava. Samo na stanici u Mariboru prispelo je oko 200 vagona sa oružjem, municijom i drugim zaplenjenim ratnim materijalom.

OPŠTI ZAKLJUČAK I ZAPAŽANJA

U završnoj fazi ofanzive Jugoslovenske Armije za konačno oslobođenje naše zemlje, naša Armija ostvarila je sa uspehom određeni joj zadatak od strane Vrhovnog Komandanta. Pri tom je do naročitog izražaja došlo brzo gonjenje potučenog neprijatelja, koji se posle oslobođenja Zagreba, povlačio kroz Sloveniju u namjeri da se prebaci preko biv. jug. austrijske granice i preda saveznicima. Iako je neprijatelj u to vreme već bio primakao se blizu same granice, naše jedinice svojim desnim obuhvatom uspele su ne samo da ga stignu već i zaobiđu – obuhvate pri čemu su korišćena kao brza prevozna sredstva: trofejna motorizacija i željeznica koja je od Maribora do Dravograda tek bila osposobljena. Ta činjenica brzog prebacivanja jedinica, bila je odlučujuća.
Situacija kod neprijatelja nije nam potpuno bila poznata, naime u početku gonjenja nismo tačno znali da se pred frontom naše Armije nalazi tako velika neprijateljska grupa njemačkih a naročito kvislinških snaga, i saznavši za to mi smo maksimalno ubrzali pokrete naših jedinica. Svi naši borci, a naročito rukovodioci koji su učestvovali u zaokružavanju-opkoljavanju neprijateljske grupacije, pokazali su sjajno požrtvovanje i pregalaštvo da se postavljeni zadatak najpravilnije izvrši.
Bitka za uništenje i zarobljavanje neprijateljske grupacije jačine preko 130.000 vojnika u gornjem toku Drave u prostoru između Karavanki i Pohorja, trajala je od 12. do 16. maja sa žarištem na sektoru Dravograd – Blajburg – Slovengradec. Ustaše, a i četnici borili su se na život i smrt da se probiju iz našeg obruča ali im to nije uspelo. Borbe su s vremena na vreme bile vrlo žestoke no u njihovoj odbrani nije bilo dovoljno organizovanosti i povezanosti. Kritičan položaj za neprijatelja sve se je više povećavao, neprijatelj nije imao nikakve mogućnosti za snabdevanje i poslednjih dana demoralizacija kod neprijateljske vojske, sa kojom je bilo nekoliko desetina hiljada civilnog stanovništva, bila je očita.
Ova pobjeda ima veliki vojnički i politički značaj: uništena je sva živa sila ustaško-domobranske Pavelićeve vojske, jer je glavnina iste zarobljena a znatan deo ubijen u borbi. Pored toga uništena je i grupacija četnika koja se borila rame uz rame sa ustašama i koja je kao i oni pokušavala da izbjegne našem zarobljavanju. Tako je domaćim izdajnicima četnicima, naročito ustašama, zadan odlučujući smrtni udarac i tako im onemogućeno da izbjegnu zasluženu narodnu kaznu za sva zločinstva i nedjela koja su ti izrodi počinili nad našim narodima. Pošto su već bili opkoljeni sa svih strana, našim kategoričkim i energičnim stavom pred engleskim pretstavnicima u Blajburgu, onemogućeno je bilo da nekoliko ustaških generala vode sa njima dalje pregovore o predaji. Na taj način i posljednja grupa ustaša bila je prisiljena da se preda našim jedinicama. Izjalovila se i posljednja njihova nada da će se poslužiti trikom i obmanuti saveznike: da oni imaju sa sobom veliki broj naroda, koji se povlači zajedno sa njima, koji su narod u stvari oni prisilno sa sobom vodili.
Pored velikog broja ustaških oficira, zarobljeni su i mnogi ustaški funkcioneri i veliki broj lica iz činovničkog aparata Pavelićeve uprave.
Od ustaških generala zarobljeni su: Gustović , Metzger , Majetić , Dolački , Nardeli , Štancer , Gregorić Mirko, Tomašević Ivan, Vjekoslav Servaci, Slavko Skoliber, Metikoš Vladimir, Sertić , M. Vučković i dr. Zarobljen poznati ustaški zlikovac Sudar , i načelnik štaba zloglasnog Bobana .
Od njemačkih generala zarobljeni su: komandant za jugoistok feldmaršal Leer , general-lajtnant fon Ludviger , komandant 21. njem. korpusa. I niz drugih ustaških i četničkih vodećih ličnosti. Svega 18 generala između ostalih.

Smrt fašizmu – Sloboda narodu!

Politkomesar Načelnik štaba Komandant,
S.O. pukovnik, general-lajtnant,
V. Subotić [v.r. ] Kosta Nađ [v.r.]