FOLKLORNA SKUPINA “MATIJA GUBEC” IZ SAN JOSE KALIFORNIJA U SVATOVIMA PATTY HEARST

FOLKLORNA PLESNA SKUPINA “MATIJA GUBEC” IZ SAN JOSE, KALIFORNIJA U SVATOVIMA PATRICIA, PATTY HEARST 7 TRAVNJA 1979.
Savršena suglasnost, piše Juli Bušić – Arrested Patricia Cambell Hearst sept. 18. 1957.
                                      “SAVRŠENA SUGLASNOST”
                             piše Julienne Bušić za HL br. 4 1979., st. 5

image.png

                               PATRICIA HEARST MEĐU HRVATSIMA
                  ARRESTED PATRICIA CAMBELL HEARST SEPT. 18. 1975
 
image.png
Vjenčanje Patricije Hearst i Bernard Shaw 7 travnja 1979. Na ovom vjenčanju je bila hrvatska folklorna skupina “Matija Gubec”. Slika koju je hrvatska Junakinja Julienne Bušić priložila u svojem opisu za HL, pozadi mladoženje Bernard Shaw može se vidjeti Velimir Sulić, između mladoženke Patricia Hearst i jedne Hrvatice koje se imena više ne sjećam se vidi Mile Boban. Uz mladožene se vidi cijela hrvatska folklorna plesačka skupina “Matija Gubec”.
image.png
Za podsjetiti je hrvatske čitatelje da je Patricia Cambell Hearst bila kidnapirana 4 veljače 1974. Za taj čin preuzela je odgovornost neka radikalna američka organizacija Symbionese Liberation Army (SLA). Pošto sam tada živio u San Franciscu i pratio tijek zbivanja tog slučaja kojeg se još i danas vrlo dobro sjećam. Bilo je svakakvih verzija: vezanje za šolju, omalovažavanje, prijetnje, prisilno zvanje njenog oca za ucijeno od četiri milijuna dollara, što je otac i učinio, tj. udovoljio otmičarima njegove kćeri Patricije itd. Konac svega je bio taj da se je Patricia Hearst dobrovoljno priključila svojim otmičarima i sa njima vršila nezakonita i krivična djela u Kaliforniji i nekim drugim djelovima Amerike. Gore priložena slika prikazuje da je uhićena 18 rujna 1975., dospjela je u zatvor, pronađena krivom za sva krivična djela i tako dospjela u federalni zatvor u Pleasanton-u, istočno od San Francisca gdje je bila i naša Junakinja Julienne Bušić. Njezin otac, otac patricije Hearst je bio vrlo poznat i imućan čovjek te je preko svojih veza i državnih utjecaja službeno iskoristio da ako prikupi preko 300 tisuća potpisa može položiti molbu za pomilovanje Patricije Hearst. Pričalo se je da je prikupio preko milijun potpisa koji su zagovarali da se Patricija Hearst pustu na slobodu. Tako je Patty Hearst oslobođena početko 1979. Kako je Patricija bila u zatvoru gdje je Bernard Shaw bio čuvar zatvora i tako se upoznao i sprijateljio sa Patricia Hearst, što je došlo i do njihova vjenčanja 7 travnja 1979. na kojem su i Hrvati San Franciska sudjelovali.

image.png

Natpis pri ulazu u federalni zatvor u Pleasanton-u. Mirko Vidović i Mile Boban studeni 1977. u posjeti kod Julienne Bušić.
Kako sam imao dozvolu posjećivati Juli Bušić, to sam češće činio, osobito kada su dolazili posjetnici iz Europe, Australije, Kanade, Amerike koji be se navratili kod mene i s njima bih išao posjetiti našu Juli.

image.png

U posjeti kod Juli: Mile Boban, Juli Bušić i Mladen Schwartz prosinac 1979.
U posjeti kod Juli Bušić lipanj 1980. Mile Boban, Juli Bušić, Mile Markić, Chicago, Franjo Babić, Vancouver, Kanada.

image.png

U posjeti kod Juli Bušić, srpanj 1979. S desna Miro Žanić iz Australije, Juli Bušić, Mile Boban i hrvatski šakač, bokser Marko Hećimović iz Australije.
image.png
                     “SAVRŠENA SUGLASNOST” piše julienne Bušić

image.png

                              PATRICIA HEARST MEĐU HRVATIMA
 
Sjedim jedne večeri na podu u svojoj zatvorskoj sobi i lijepim članke iz francuskih novina koji pišu o Bruninom ubojstvu. To mi nikako nije polazilo za rukom pa sam postajala zbunjena. Iznenada netko pokuca na vrata. Pogledam i vidim Patty Hearst gdje gleda u prozor. Ustanem i pustim je unutra.
   “Šta radiš” – upitala je.
   “Slažem materijal o Bruni. Hajde, pomozi mi da to sklopim”.
   “U rdeu” – odgovori ona.
Sjele smo obadvije na pod i prihvatile se posla. Tu i tamo ja bih uzdahnula sjećajući se ponekog detalja o Bruni.
Nakon nekog vremena, patty se zaustavi i reče: “Osjećam da Brunu poznam isto tako kao i ti”.
    “Znam što misliš, odgovorim, “već mjesecima slušaš o njemu”.
Razgovarale smo dosta dugo o svim hrvatskim pitanjima. Ona dobro razumije hrvatski problem i veoma je sklona hrvatskom narodu.
    “Pogodi, tko dolazi da me vidi večeras”? – upitala je iznenada, s dopadljivim smješkom na usnama.
    “Hm, vjerojatno Predsjednik Sjedinjenih Država” – odgovorim u šali.
    Ona se glasno nasmije i reče: “Blizu si. Dolazi njegova sestra, Ruth Carter Stapleton, evangelistkinja. (Za podsjetiti je da je u to vrijeme bio 39-eti predsjednik SAD James E. Carter, mo. Mile Boban, Otporaš.)
    Ja viknem i obadvije počnemo od radosti skakati po sobi.
    “Šta da obučem? Ne želim se obući otmjeno. Hoću da izgledam jednostavno”.
    “Promijeni gornji dio. obuci žutosmeđu vestu”.
    “Misliš” – pitala je neizvjesno.
    “Pa, to je jednostavno ali pijepo”.
    “U redu. Odmah ću se vratiti”.
    Otrčala je u svoju sobu, promijenila odjeću i odmah se vratila. Kada ju je stražar pozvao, izišla je smireno iz svoje sobe i lagano koračala preko dvorišta kao da ide vidjeti svog starog prijatelja.
    Ja sam obukla spavačicu i legla u krevet, pokušavajući čitati, ali se nisam mogla sabrati. otprilike za sat vremena ponovno čujem kucanje na vratima. Vratila se.
    “Pa, kako je bilo?”
    “Ona uopće nije onakva kakvu sam je ja zamišljala! Mnogo je ljepša nego na slikama. bernie ju je dovezao s uzletišta i tako imao priliku govoriti za mene”.
    “Je li bila dobrohotna?!
    “Veoma! Reče da ide odmah nazvati brata, Jimmya. Također je rekla da će se moliti za me”.
     Razgovarale smo o svakoj sitnici posjeta. A onda smo započele razgovore o skorom vjenčanju s Berniejem. (Bernie je ime Bernard, zatvorski stražar koji je upoznao Patty Hearst u zatvoru i koji će oženiti patty čim ona iziđe iz zatvora. Mo. Otporaš.)
      “Ako tada budeš slobodna, zabavljat će vas hrvatski plesači, Matija Gubec”. Rekla sam to ozbiljno ali nisam očekivala odgovor. (Kako je došlo do toga. Kako sam često posjećivao našu junakinju Juli u zatvor, tako sam pred Božić išao posjetiti našu Juli. Preko našeg stola sjede Patricija i njezini roditelji Randolph i Catherine Hearst. Odmah sam ih prepoznao, jer sam ih često puta vidio na vijestima. Kako su se Juli i Patty već sprijateljile, uz “Savršenu Suglasnost” su se dogovorile i primakli smo stol do stola. Tako se je naš zajednički razgovor razvio da se je govorilo i o budućem vjenčanju sa zatvorskim stražarom Bernardom, Bernie Shaw i Patty Hearst. Tada sam rekao Juli i Patty da ću doći na Božić da zajednički proslavimo Božić a ja ću donijeti komadiće suvog pršuta za ručak. Iako se to po zatvorskim propisima nije moglo pronijeti, ja sam ipak uspio to prokrijumčariti tako da smo uz ostalo jelo za Božić imali i pravi suvi pršut kao zakusku. Bilo bih mi posebno drago ako do ovog opisa dođe i naša junakinja Juli Bušić, da se javi i potvrdi ovaj naš zajednički Božićni ručak u federalnom zatovru u Pleasanton-u, istočno od San Franciska. Randolph i Catherine Hearst su bili više nego sretni i zadovoljni da hrvatska plesna grupa “Matija Gubec” iz San Jose bude ta koja će zabavljati i veseliti svatovske uzvanike. Za tu prigodu ja sam se obukao u hrvatsku Hajdučku Nošnju koju sam posudio od Hrvata, Ličanina Marka Miletića. Nošnja je bila više vojničkog i hajdučkog karaktera sa dugmadima, pojasom, kese sa barutom i naravno samokresom “kremenjača”. Prilažem sliku jedne od plesačica skupine “Matija Gubec” iz San Jose i mene u nošnjih hrvatskog hajduka. Slikano pred Hrvatskim Domom u San Francisku, Mission i 19-ta ulica, subota 7 travnja 1979.prije polaska u svatove, Mo. Mile.)
image.png
    Taj dan, subota 7 travnja 1979. godine hrvatska folklorna skupina MATIJA GUBEC iz San Jose, Kalifornija je bila pozvana na svadbu Patricia, više poznata kao Patty Hearst. Julienne Bušić i Patricia Hearst su zajedno izdržavale zatvorsku kaznu u Federalnom zatvoru Pleasanton, istočno od San Francisca. Tu su se upoznale i stekle uzajamno prijateljstvo. Kako sam često puta išao posjećivati Juli Bušić u zatvor, tako sam upoznao i Patricju Hearst i imao priliku mnogo puta sa njom govoriti i preko nje upoznati njene roditelje. Prilažem sliku vjenčanja Patricia Patty Hearst i njezina muža Bernard Shaw.
                                    image.png
    Zaslugom Juli Bušić Patty Hearst je pozvala hrvatsku folklornu skupinu MATIJA GUBEC da uzveličaju njezinu svadbu sa hrvatskom plesnom skupinom. Kako smo se Juli, Patty i ja zajedno dogovarali kako najbolje privući svatovsku pažnju, predložio sam da bi u ovom slučaju bilo dobro prikazati stari hrvatski “kaubojski” hajdučki običaj s pojasom, kuburom i nošnjom. Ja sam rekao Patty da imam prijatelja koji ima tu staru “kaubojsku” nošnju, kremenjaču i kuburu. Patty se je složila i pristala na to.
    Ja sam nazvao prijatelja Marka Miletića koji je imao, više Ličku nego narodnu nošnju. On mi ju je dao i mi smo se sastali u Hrvatskom Domu na Mission i 19 ulici 7 travnja 1979. Tu smo se spremali za Patty Hearst svatove. Kada je naša hrvatska plesna skupina se pojavila na parkiralištu gdje će se vjenčanje obaviti, tu je bilo novinara, reportera i izvjestiteljski kuća sa kamerama na stotine i stotine. Hrvatska folklorna skupina je tog trenutka bila najzapaženija od svih nazočnih. U jednom trenutku priđoću k meni dvojica, pokazaše svoje iskaznice FBI i uzeli mene pod ruke, stavili me u svoje auto i s menom direktno na Federal Building u San Francisco. Tu su me ispitivali, sve pregledali i ustanovili da ništa nije stvarno ni opasne, te nakon sat i pol dva agenta FBI su me vratili na isto mjesto. Prilažem također i sliku
 
Gorskog Harambaše Andrijice Šimić kako bi mogli vidjeti kako sam ja tada izgledao.
          image.png
Nije dugo potrajalo došla su dvojica u civilu k meni, predstavili se da su FBI i mene poveli sa sobom u njihov glavni ured u San Francisco. Kad su sve do u tančine pregledali, sve zapisali i na koncu vidjeli da je to više za prikaz iz davnina a ne neki opasni i prijeteći prikaz, oslobodili su me s tim da mi nisu htjeli dati moje folklorno “oružje i nošnju”. Rekli su mi da će oni to k meni donijeti idući tjedan. Mene su povratili u svatove, a FBI agent Bob Gorette mi je idući tjedan donio moje “oružje”. (Ovaj slučaj se je čak pretresao i na mojem procesu u New Yorku 1982. Mile Boban, Otporaš.)
    “To bi bilo izvrsno! Želim da se ljudi vesele na mom vjenčanju i plesači su upravo ono što trebam, zar ne”?
    To me je potreslo ali sam bila zadovoljna. Vjenčanje će privući svjetsku pažnju i zar treba bolje prilike da se svrati pozornost na Hrvate?
    “Ne samo da moram misliti na sve svoje druge neprijatelje, sada će i jugoslavenska tajna policija biti za mnom!” Izgledalo je da uživa u toj pomisli. “Barnie će reći, već ga čujem, “Ali zlato, ne želiš da te još i jugoslaveni smetaju, ti imaš dosta problema!”
    “Možda Barnie neće odobriti” – rekoh.
    “To je moje vjenčanje i ja ću imati što želim”.
    Patty je bila odlučna. Slijedeći dan je bila obavještena da ju je predsjednik pomilovao. Hrvati su plesali na vjenčanju i dobili fantastičan publicitet. Ja sam primila poziv ali sam u to vrijeme bila u New Yorku. patty je dobila svoju slobodu i ja se nadam uskoro dobiti svoju.
     Patty i ja smo i sada u dodiru. Smatram je dobrim i odanim prijateljem. Želim joj puno sreće i zadovoljstva.
Julienne Bušić.