DVA JASENOVCA, JEDAN MAKSA LUBURIĆ A DRUGI SRBINA BOGDANA BOGDANOVIĆA

DVA JASENOVCA, JEDAN MAKSA LUBURIĆA A DRUGI SRBINA BOGDANA BOGDANOVIĆA
 

                                Razglednica Jasenovac i Mile Boban

Maks Luburić preko svojeg suradnika dra. Miljenka Dabe Paranića je zatražio da mu se svakako pronađe i dostavi slika spomenika “žrtava Jasenovac” kojeg je projektirao 1968. godine srpski arhitekt Bogdan Bogdanović. Dabo Peranić je zamolio mene da preko mojih veza tu sliku pronađem. ja sam pisao mojem bratu Jerki koji je živio u Velikoj kod Slavonske Požege. Ovu razglednicu mi je brat Jerko donio u Pariz listopada 1968. 
 
Pozadi razglednice doslovno piše, lijevo gore na vrhu:
                                          JASENOVAC 
                                   a dolje lijevo na dnu
                                    IZDAVAČ “VJESNIK” –
                                    Agencija za marketing                 5043

image.png

(Upravo sam dobio dolje niže priloženi opis od nekog komentatora koji je imao priliku negdje na forumima pročitati neke izvatke iz knjige “PISMA VJEKOSLAVA MAKSA LUBURIĆA 1952-1966”. On se meni uljudno zahvaljuje i nadodaje svoje mišljenje o Jasenovcu, Maksu Luburiću i Jasenovcu Bogdana Bogdanovića. Ja bih se sa njim složio da postoje dva Jasenovca, s tim da bih ja još nadodao da postoje TRI JASENOVCA: JEDAN MAKSA LUBURIĆA, DRUGI TITIN A TEK TREĆI, PO NARUČBI, SRBINA BOGDANA BOGDANOVIĆA. Mile Boban, Otporaš.)

Hvala na brzom odgovoru i linku!

S najavljenom sam knjigom već upoznat te ako ću biti u prilici kupi ću je, dat ću si truda da ju i pročitam. Ne tako davno pročitao sam i “Zapise iz NDH” Edmunda Glaisea von Horstenaua koji nije imao dobro mišljenje niti o Luburiću niti o ustašama ali samu sam knjigu uzeo s rezervom jer sadrži neke djelove koje se doimaju prefantastični da bi bili istiniti (primjerice kada opisuje večeru s Hitlerom i Pavelićem te navodi kako je Hitler u jednom trenutku vikao da Židove treba eliminirat dok mu je kolega s kojim je sjedio došaptavao kako Führer mora smanjiti doživljaj jer je i Poglavnikova žena djelom Židovkinja.
Dio Luburićevih pisama sam inače već imao prilike čitati, a u jednome od njih se dotakao i Jasenovca pa ovom prilikom šaljem copy/paste:

…a ako ništa drugo, postoji Jasenovac. I dokle bude postojala ta uspomena, mira neće biti među Srbima i Hrvatima. Mogu oni govoriti koliko god hoće o “bratstvu i jedinstvu”! Neće ga nikada biti, jer ga ubija spomen na Jasenovac. Na njemu se danas kolju hrvatski i srpski komunisti, kao i svi Hrvati i svi Srbi. Hrvatski komunisti su ovjekovječili s onim spomenikom – Jasenovac. Baš kao da su radili pod mojom sugestijom. (Možda i jesu, jer se pokazalo da se “bratstvo i jedinstvo” sastojalo samo u likvidiranju svega hrvatskoga, pa i komunističkoga, kako su to dokazale “žrtve” Hebrang i tisuće Hrvatskih Partizana – pobijenih da bi se moglo ostvariti to Rankovićevo “bratstvo i jedinstvo”, mo. Mile Boban, Otporaš.) Baš taj njihov i moj Jasenovac uništava svaku Jugoslaviju. Htio sam razdvojiti Hrvate i Srbe. Dogadjaji, o kojima sam najprije sa skepsom mislio…dokazuju da sam ih razdvojio…

S jedne strane, Luburić iznosi Jasenovac kao nešto preko čega Srbi neće nikada moći preći pa se tako u neku ruku to doima kao priznanje kako su tamo rađene stvari koje jednom kolektivu kao što je srpska nacija daju za pravo da mrzi drugi takav kolektiv kao što je hrvatska nacija. A onda opet ne izostavlja spomenuti “moj” i “njihov” Jasenovac očito aludirajući da Bogdanovićev cvijet i spomen područje nisu podignuti na sjećanje žrtava koje on ima na duši što onda nanovo otvara pitanje jesu li uopće tamo stradale žrtve koje bi s obzirom na svoju nevinost i sveukupnu brojnost mogle pokrenuti odmazdu 1945. te da se na njihovoj ostavštini nastoji amnestirati i agresija 1991. Meni osobno nije isto ako je tamo ubijeno nekoliko desetaka tisuća nevinih civila ili ukoliko su ubijani uglavnom četnici, partizani, komunisti i svi ostali koji su aktivno sudjelovali u rušenju tadašnje naše države, naše NDH.
To je sve od mene za sada, do idućeg javljanja, sve najbolje i pozdrav Teksasu!
Merkwurdigliebe is offline.

—————————————
Bog! i fala na javljanju nepoznati gospodine “Merkwurdigliebe is offline. Pročitao sam što ste napisali. Ja sam vam se odmah javio ali pošilja se povratila, što znači da taj vaš email ne funkcionira, ne radi. Mene veseli i drago mi je da viš pratite i čitate što ja pišem o našim hrvatskim zajedničkim stvarima. Ako ovo sada dobijete, volio bih s vama razviti dialog o ovoj temi Jasenovac.
Iskreni pozdrav Mile Boban.
————————————-
Slobodno je lijepo

STROGO ČUVANA TAJNA: Tito je čak dva puta posjetio Jasenovac i zabranio da se o tome piše!?

22 TRAVNJA, 2018 MAXPORTAL

Širi dalje
Shares

Da Tito nikad nije posjetio Jasenovac napisano je mnoštvo puta i u hrvatskim i srbijanskim medijima i ta informacija uzimala se kao povijesna činjenica. 

Srbi pišu da u Jasenovac nije htio jer je tvrdio da je u tom logoru stradalo najviše Hrvata, a u hrvatskim medijima mnoštvo je testova u kojima stoji da Tito nije želio priznati postojanje logora nekoliko godina nakon rata i da su ubijeni zarobljeni vojnici i civili.

Da je Tito ipak bio u Jasenovcu, i to čak dva puta, tvrdi dr. Dušan Dragosavac navodeći da je bio u Titovoj pratnji za posjeta logoru.

U intervjuu za SKD Prosvjeta u srpnju 2011. godine Dušan Dragosavac, Srbin iz Gospića, borac NOB-a i nekadašnji član predsjedništva SFRJ, tvrdi da  Tito u Jasenovcu bio dva puta.

“Josip Broz Tito u Jasenovcu je bio dva puta. Prvi put odmah poslije rata, 1945, kad na tom mjestu nije bilo ničega osim ruševina koje su raščišćavane. Uz njega je tada bio Ivan-Stevo Krajačić, tadašnji ministar unutrašnjih poslova Hrvatske.

Drugi put Tito je u Jasenovcu bio između 10. i 11. kongresa SKJ. ( perod od 1974. do 1978., op. a.)) U društvu s njim bili su Edvard Kardelj, Miloš Minić i ja.

On je tada položio cvijeće pred Bogdanovićev spomenik oko čijeg izbora je svojevremeno bilo dileme, jer su mnogi smatrali da je on previše moderan i apstraktan.

Dogovoreno je da se o njegovoj posjeti ne izvještava kako ga novinari ne bi salijetali i tražili da se izjašnjava o broju jasenovačkih žrtava”, kazao je tada Dragosavac.

Njegova izjava prošla je nezapaženo, nije prenošena u drugim medijima, nije citirana ni komentirana.

Dušan Dragosavac bio je jedan od vodećih političara i dužnosnika u komunističkoj Hrvatskoj i Jugoslaviji i jedan od najbližih suradnika Josipa Broza Tita. Preminuo je 21. prosinca 21. prosinca 2014. u 96. godini života u Zagrebu.

U već spomenutom intervjuu Dragosavac je rekao da 1990. nije bio niti za Tuđmanovu Hrvatsku, niti za Miloševićevu Jugoslaviju, a negativno se izražavao o hrvatskoj samostalnosti tvrdeći da je u Hrvatskoj pobijedila kontrarevolucija.

Iako je bio bliski suradnik J.B. Tita, izjave Dušana Dragosavca da je Tito dva puta posjetio Jasenovac (autor  spomenika Kameni cvijet je arhitekt Bogdan Bogdanović, a otvoren 1966. godine) ipak treba uzeti s rezervom.  O tome nikada nigdje (berem nije poznato) nitko od ostalih svjedoka nije rekao ni riječ. Ni Edvard Kardelj ni Miloš Minić ni Stevo Krajačić.

Svi navedeni svjedoci su pokojni, ali je za vjerovati da su neki mlađi, iz pratnje ili osiguranja, danas među živima. No, nitko nije spomenuo ni jedan Titov posjet Jasenovcu.

O tome nije pisao ni govorio ni Miroslav Krleža, prema kojemu je Tito gajio najveće simpatije, ni dr. Franjo Tuđman koji je prijateljevao s Krležom, a koji kao povjesničar profesionalno bavio stradanjem u Jasenovcu.

Za posjeta Jasenovcu u lipnju 1996.  dr. Tuđman je potvrdio da Tito  Jasenovac nikad nije posjetio, a naveo je i razlog:

“Tito nikada nije posjetio Jasenovac jer je znao da ne može pobjeći od odgovornosti i zato što je od 1945. do 1948. godine na tome mjestu bio komunistički logor u kojem su također ubijani ljudi”, kazao je dr. Tuđman.

M. Marković/foto:arhiv (Mišljenja sam da je ime piscu gore napisanog članka Marko. Zato prilažem sliku ove knjige koju je vrlo vrijedno pročiati,

                                                 jer je puna i vrvi s vjerodostojnim imnormacijama. Mo. Mile Boban, Otporaš.)


                            Jure i Boban – Povijest Crne Legije,

pisac Marijan Marković, knjiga ima 230 stranica; vrijedna za pročitati.

                            Zagreb – Tomislavgrad 2003. godine

image.png