DANAŠNJA HRVATSKA STVARNOST – CROBAROMETAR: HDZ NE GUBI POTPORU, SDP I DALJE TONE

 

Foto: Nova TV

1/11
POTPORA STRANAKA

Crobarometar: HDZ ne gubi potporu, SDP i dalje tone

 25. 10. 2021. U 19:37  54 KOMENTARA  1496 PRIKAZA

Prvi put među biračima vodeće stranke Zoran Milanović bio bi treći izbor s 52 posto

HDZ i nakon presude Vrhovnog suda za aferu Fimi Media mjesec završava s potporom od 30,9 posto, što je više-manje rejting koji drže posljednjih godinu dana. Potpora SDP-u nakon raskola u Saboru pala je na 12,2 posto, a u padu je i MOŽEMO koji je suočen s kritikama zbog nesnalaženja u Gradu Zagreb. Mjesec su završili s potporom od 11,2 posto.

MOST kao 4.opcija ima 8,2 posto potpore. Domovinski pokret s novim predsjednikom Ivanom Penavom također je na novom početku i mjesec završavaju s potporom od 4,5 posto. Rezultati su to novog Crobarometra koji je za Dnevnik Nove TV provela agencija IPSOS.

 | Autor : Nova TVFoto: Nova TV

Ostale stranke su i dalje ispod 5 posto i prolaska u Hrvatski sabor. Tako HNS i HSS mjesec završavaju s potporom od 2 posto. Istu potporu od 2 posto ima i CENTAR. Živi zid je na 1,9, Hrvatski suverenisti na 1,7, IDS je na 1,6 i Hrvatska demokršćanska stranka na 1,2. Sve ostale stranke od ljevice do desnice zajedno imaju 6,1 posto. Tu su tako HDZ-ovi partneri SDSS na 0,5, HSLS na 0,4, Reformisti na 0,3 posto, a oporbeni Glas na 0,3 posto.

 | Autor : Nova TVFoto: Nova TV

Zanimljivo da je i dalje velik broj neodlučnih, točnije njih 14,6, i taj broj od srpnja raste. Može se reći kako je to treća grupacija u zemlji.

Gotovo 60 posto ne podupire rad Vlade

Nema bitnih promjena kod građana kada ih se pita što misle o radu Vlade, ali i o smjeru kojim ide Hrvatska. Tako i dalje 59 posto građana ne podupire rad Vlade, a njih 34 posto ga podupire. Ne zna njih 7 posto.

 | Autor : Nova TVFoto: Nova TV

Slično je i sa smjerom kojim ide Hrvatska. Većina njih, odnosno 67 posto, misli da zemlja ide u lošem smjeru, a njih 24 posto da idemo u dobrom smjeru, ne zna njih 9 posto. Samo su HDZ-ovi birači optimisti.

 | Autor : Nova TVFoto: Nova TV

Predsjednik Milanović može biti zadovoljan. Većina građana, njih 54 posto, podupire ga u radu. Mjesec prije taj broj je bio 45 posto. Ne podupire ga 36 posto, ne zna njih 10 posto. Ovo je treći najbolji rejting u godinu dana. Očekivano, velika većina birača oporbe podupire rad Predsjednika, a njima se pridružila i većina HDZ-ovih birača. Tako njih 52 posto podupire kako Zoran Milanović radi.

 | Autor : Nova TVFoto: Nova TV

Najpopularniji političar

Zoran Milanović opet je najpopularniji političar u zemlji. O njemu pozitivan dojam ima 59 posto građana, a njih 33 posto ne dijeli to mišljenje. I tu Predsjednik bilježi rast potpore.

Tomislav Tomašević djelomice može biti zadovoljan. Većina građana, njih 52 posto, ima o njemu pozitivan dojam, a njih 28 negativan. No on je u slobodnom padu.

Andrej Plenković mjesec zaključuje s 41 posto građana koji o njemu imaju pozitivan dojam, a njih 51 posto ima negativan dojam o premijeru.

 | Autor : Nova TVFoto: Nova TV

Božo Petrov malo je popravio osobni rejting i sada o njemu pozitivno misli 45 posto građana, a njih 37 posto negativno. Peđa Grbin može računati na 25 posto birača koji o njemu misle pozitivno, a njih 53 posto misli suprotno.

Tko su najpopularniji političari kod tri vodeće stranke?

HDZ-ovim biračima i dalje je prvi izbor Andrej Plenković s 90 posto potpore. Potom Gordan Jandroković sa 71 posto i prvi put među biračima vodeće stranke Zoran Milanović bio bi treći izbor s 52 posto.

 | Autor : Nova TVFoto: Nova TV

Kod SDP-ovih birača Milanović je pak prvi izbor s potporom od 85 posto, zatim je tu Tomislav Tomašević sa 69 posto i Peđa Grbin sa 60 posto. Tomislav Tomašević je lider lijevo-zelene koalicije s 93 posto, zatim je tu Zoran Milanović sa 77 posto i na kraju Dalija Orešković sa 62 posto.

 | Autor : Nova TVFoto: Nova TV

Ocjena triju institucija

Sve tri institucije su u ovom mjesecu popravile svoj rejting. Tako Ured Predsjednika dobiva 3,01 ili „trojku“, Vlada dobiva 2,47 ili „dvojku“, baš kao i Hrvatski sabor koji je ocijenjen s 2,11.

Za većinu građana i dalje je najveći problem gospodarstvo. To prioritetom za politiku vidi 18 posto građana, zatim nezaposlenost za 16 posto. Korupcija na visokoj razini za 12 posto građana najveći je problem u zemlji. Tu je i korona, koja je za 10 posto građana problem, i na kraju siromaštvo s 9 posto.

Napomena

Istraživanje je provedeno od 1. do 20. u mjesecu, obuhvaćen je 981 građanin metodom osobnog razgovora.Maksimalna pogreška je +/- 3,3 posto te +/- 3,6 posto za stranke.

DOŠLO JE DO NEKIH PROMJENA
Nove preporuke HZJZ-a: Tko ne mora u karantenu, što napraviti ako ste bili u bliskom kontaktu…

PRATITE NAS

pon, 25. lis 2021. 19:44 Mijo Potkrajac <mijopotkrajac@gmail.com> je napisao:

“NA KORDUNU GROB DO GROBA”

Obraćam se svima a posebno Boži Šimunoviću koji je jedan od upornih i odvažnih Hrvata, poput dr. Tomislava Draguna u iznošenju naše hrvatske istine, da pregledaju što im prilažem o “Na Kordunu grob do groba”, koju je spjevao Hrvat Mile Grdić (1942 ili 1943) iz Drežnika (Kordun). Prilažem također opis iz srpske Na Kordunu grob do groba – Википедија da se upoznate kako lažu, falsificiraju, kradu i plagiraju, a da im današnja politička elita Države Hrvatske sa dva inicijala RH uopće ne brane lagati. Poznati su Hrvati svjetskog glasa i ugleda koje su stranci uzimali kao svoje, da spomenem samo neke: Marko Polo, Talijan, Ruđer Bošković, Talijan, August Šenoa, Nijemac, Nikola Tesla Srbin, Jugoslaven, Ivan Meštrović, Srbin, Jugoslaven itd. Tko u to ne vjeruje neka izvoli pregledati svjetske enciklopedije iz prošlog stoljeća, te će se sami uvjeriti. Ovu pjesmu “NA KORDUNU GROB DO GROBA” je spjevao stihove i skladao ariju/melodiju koja je postala narodnom Mile Grdić, poginuo mučeničkom smrću na Ivčić-brdu, kod Slujna 21 lipnja 1943.

Mile Boban, Otporaš.image.png

Na Kordunu grob do groba

Na Kordunu grob do groba je pjesma vezana za period iz 1941. godine, kada je ustaški režim počinio masovne zločine genocida na Kordunu i cijeloj teritoriji „NDH“. To se nastavilo do kraja rata, sa posebno tragičnom ofanzivom u proljeće 1942, kada su ustaše, domobrani, Nijemci i Italijani opkolili Petrovu goru. Veći dio opkoljenog naroda je ubijen, a poneke su majke, iznemogle od gladi i užasa, ostavljale i svoju djecu u dupljama drveća. Proboj obruča na Petrovoj gori je obuhvatao i takve očajničke akcije kao što je bio juriš oko 300 „roguljaša“ (seljaci naoružani samo roguljama) na dobro naoružane ustaše utvrđene na vrhu Petrovac.

Na cijeloj teritoriji Korduna broj žrtava fašizma tokom cijelog Drugog svjetskog rata iznosi 27.457, odnosno oko 30% predratnog stanovništva. Kao sjećanje na ove događaje nastala je poznata narodna pjesma „Na Kordunu grob do groba“.

Treba napomenuti da iako određeni izvori tvrde da je pjesma rezultat narodnog stihotvorca po imenu Vladimir Milić (Vlaja Milić) iz Glibovca, u Smederevskoj Palanci[1] autor ove pjesme je pjesnikinja Desanka Ćuić-Kačar iz Like.

 

                             Tekst [uredi | uredi iz)

                   ČIJA JE PJESMA

                           “NA KORDUNU GROB DO GROBA”?

                     Izvor: Nova Hrvatska br. 20 1980. strana 13
image.png
Na Kordunu grob do groba,
traži majka sina svoga.
Našla ga je, na grob klekla
i ovako sinu rekla:
“O, moj sine, radost moja,
gdje počiva mladost tvoja?”
Otac plače, majka cvili:
“Otvori se, grobe mili”.
Grobak se je otvorio,
sin je majci govorio:
“Ne plač’ mila majko moja,
teška mi je suza tvoja.
Teža mi je suza tvoja,
nego crna zemlja moja.
Idi, majko, javi rodu,
da sam pao za slobodu.
Kaži, majko, kaži rodu,
da se bori za slobodu.
Hajde, majko, domu svome,
ne dolazi grobu mome”.

Komentari

Jedan odgovor na “DANAŠNJA HRVATSKA STVARNOST – CROBAROMETAR: HDZ NE GUBI POTPORU, SDP I DALJE TONE”

  1. médicaments en vente en Italie Cephalon Maipú Où acheter
    médicaments en ligne légalement et en toute sécurité

Odgovori