Naslovnica  Crkva  Bosiljka Kranjec darovala 100 tisuća dolara za Grudsku crkvu

Bosiljka Kranjec darovala 100 tisuća dolara za Grudsku crkvu

 

 

BOSILJKA KRANJEC DAROVALA 100 TISUĆA DOLARA ZA GRUDSKU CRKVU!

Gradila se krvlju naroda i požrtvovnošću fratara, uvijek s vjerom, nikad s inatom i mržnjom prema drugima i zato danas blista kao jedan od simbola Hercegovine. Radi se o crkvi svete Kate u Grudama.

U izvješću koje je župnik fra Stanko Pavlović dao svojim župljanima, za 2022. godinu, navodi se što se sve u prošloj godini radilo na Kamenoj ljepotici, na crkvi i župnoj kući, a najavljen je za ovu i početak projekta uređenja stare župne kuće koja bi u budućnosti trebala biti muzej Gruda!

Donacije župniku koji je najveći graditelj u ovom stoljeću gledajući hercegovačke župe, daju mnogi od žitelja Gruda preko naših iz Njemačke pa sve do Amerike.

Međutim, jedno ime se posebno istaknulo u najnovijem izvješću. Radi se o Bosiljki Kranjec. Kako netko reče, tražio sam na Googleu koju firmu ima, ali je ne pronađoh. Međutim, humanitarka koja je darovala čak 100 tisuća dolara, što je u svjetskim okvirima jedna od najvećih pojedinačnih donacija za crkvu, nije naglašena na Googleu, ali će u župi Grude ostati upisana zlatnim slovima. I ne samo zbog posljednje donacije, već zbog činjenica da već desetljećima iz Amerike pomaže župu Grude, piše portal Grude.com.

Bosiljka Kranjec djevojački se prezivala Bušić, a svoje rodne Grude i selo Pešiju napustila je početkom 60-ih godina. U Americi joj se posebno obradovao njen ujak fra Špiro Andrijanić, jedan od najdugovječnijih župnika u St. Louisu i Chicagu. U toj državi je Bosiljka vrijedno radila, imala je zlatne ruke od kojih je stvarala odjevne predmete i popravljala oštećenu robu, a u toj zemlji je i upoznala svog supruga koji je rodom iz Popovače (RH). Brojnim Gruđanima koji bi se našli blizu i obratili za pomoć pomagala je za vrijeme svog radnog vijeka.

Danas u lijepim godinama pokazala je kako svoje Grude ne zaboravlja, pa iako je daleko od svog rodnog kraja i vjerojatno ga za života više neće posjetiti, taj kraj još joj je u srcu i u duši i želi da simbol tog kraja ostane najljepši, za sva vremena.

Hercegovački portal

Crkva sv. Kate u Grudama: Prelijepa građevina koju su gradile vjera i ruke običnog čovjeka

Crkva sv. Kate u Grudama: Prelijepa građevina koju su gradile vjera i ruke običnog čovjeka

Kad vidite fotografije Crkve Svete Katarine u Grudama teško ćete pomisliti da se ta građevina nalazi negdje kod nas, lakše je možete zamisliti u Francuskoj, Španjolskoj ili Britaniji.

Građena je u vremenima velike neimaština, ali nošena željom graditelja da izgradi objekt veći i raskošniji od vremena i prostora u kojem djeluje, piše Klix.ba.

“Mi je ovdje običavamo nazivati Crkva svete Kate, ime je dobila po svetoj Kati Aleksandrijskoj, rano kršćanskoj mučenici koja je živjela na prelazu iz trećeg u četvrto stoljeće. Njoj u čast izgrađeno je nekoliko velikih crkava u Bosni i Hercegovini, izdovojio bih crkvu i samostan u Kreševu, ali je ova naša baš posebna”, govori o crkvi fra Stanko Pavlović.

crkva-svete-kate-4.jpg

Crkva koja se nalazi i na grbu Općine Grude posebna je zbog svog neoromanskog stila gradnje, a fra Stanko sjetno priča o vremenima kad je izgrađena.

“Crkva je relativno mlada, a u neoromanskom stilu ju je gradio fra Gabro Grubišić. Gradnje je počela u devetom mjesecu 1925. godine, a ‘u grubo’ je završena 1939. godine. Mora se znati da je neposredno prije početka građenja u Hercegovini vladala velika glad i oskudica. U takvim okolnostima gdje je neimaština bila jako velika, žestoka i gorka graditelj se ipak odlučuje graditi jednu ovakvu i ovoliku crkvu ovdje”, priča fra Stanko.

crkva-svete-kate-2.jpg

Većina vjernika u to doba živjela su u brdima, nekoliko kilometara daleko od gradilišta nove crkve.

“Fra Gabro Grubišić je silno želio da crkva nastane baš ovdje, što je uvelike odredilo mjesto i položaj današnjim Grudama. Današnje, urbane Grude su nastale baš oko ove građevine. Crkva danas ima oko tristo sjedećih mjesta, reklo bi se da može u nju stati pet stotina vjernika. Fra Gabro je studirao teologiju u Italiji, ali je bio graditeljski genije. Zapazio je tako jednu crkvu u Bolonji ili Firenci i onda je u svojoj glavi stvarao sliku crkve kakvu želi izgraditi ovdje u Hercegovini”, priča fra Stanko.