BROJ STANOVNIKA U RH*
3.859.686
‘ANUŠIĆ TREBA PODRŠKU’
Hebrang otkrio broj od kojeg će se nekima zavrtjeti: ‘Sučelit ću se oko toga s bilo kim’
Sve države članice NATO-a su se jednoglasno složile da do 2032. moraju dostići izdvajanje za obranu i sigurnost od ukupno pet posto BDP-a do 2032. Hrvatski ratni ministar Andrija Hebrang je za Direktno komentirao kako možemo dostići tu brojku, a upozorio je i na višegodišnja izdvajanja naših susjeda u usporedbi s nama.
Na početku je kazao da se apsolutno slaže s odlukom ministara obrane država članica NATO-a. Dodao je kako je Hrvatska i cijela Europa u ovom trenutku u velikom zaostatku. “Vodili su liberalno-lijeve politike u kojima se samo zagovarao mir. Uvijek se sjetim navoda iz Svetog pisma: ‘Vikat će mir, mir, a mira neće biti’. U svijetu ne može biti mira dok je čovjek ovakav biološki stvor kakav je, dapače opasnosti iz dana u dan sve više rastu. Izdvajanje od pet posto je minimum da se dosegne ono što je cijela Europa propustila”, istaknuo je Hebrang.
Što se Hrvatske tiče, kako je kazao nekadašnji ministar obrane, mi smo još u daleko goroj situaciji. “Naši lijevo-liberalni političari su gradili na miroljubivoj politici svoju populističku politiku i tako dobivali glasove birača. Naravno, potpuno pogrešno”, ustvrdio je Hebrang. Naglasio je da je Hrvatska u vrlo opasnoj zoni zbog Putinovih apetita kao i zbog susjedne Srbije koja je bila agresor u zadnjem ratu.
“Hrvatska ne treba izdvajati pet posto, nego minimum sedam posto, barem kroz pet godina, da bi uspjela nadoknaditi ono što joj nedostaje u usporedbi sa Srbijom. Sada će čitatelji reći ‘a što ćemo onda sa školstvom, zdravstvom?’ Tko je doživio rat na prvim crtama bojišnice, taj vidi da su i školstvo, i zdravstvo, i kultura, nažalost, u drugom planu kada je u pitanju spašavanje života. Spašavanje života je uvijek zadatak države broj jedan”, istaknuo je Hebrang.
FOTO: Vlado Kos / CROPIX
‘Hrvatska mora izdvajati sedam posto’
Zatim je uspredio samo jedan dio podataka o ljudstvu i tehnici sa susjednom Srbijom. Poručio je da su usporedbe s njima bitne jer smo upravo s njima vodili zadnji rat, a trenutno se opet huška na novi. “Mi samo stojimo prekrIženih ruku. Nešto se pokrenulo dolaskom ministra Anušića, i hvala Bogu da je, ali on treba puno veću podršku”, poručio je Hebrang. Naime, Hrvatska ima 14.000 vojnika, dok Srbija ima 30.000, više nego dvostruko više.
Pričuvnika Hrvatska ima 20.000, a Srbija 50.000. “Samo da nadoknadimo broj vojnika, časnika i dočasnika, i da povećamo, educiramo, uvježbamo pričuvu, treba nam ogromno financijsko i organizacijsko zalaganje”, istaknuo je. Upozorio je na podatak da Srbija u svijetu zauzima 63. mjesto, a Hrvatska 74. prema opremi vojske. Također, ukazao je na to da je proračun Republike Hrvatske 1,6 milijarde eura godišnje za vojsku, a proračun ekonomski daleko slabije Srbije je 2,2 milijarde.
Posljedica toga je da Hrvatska od ukupnog broja vojnih letjelica ima svega 75, a Srbija 113. Što se tiče tenkova, Hrvatska ima 72, a Srbija čak 304 tenka. “Brojčano su neusporedivo ispred nas, a mi se tu šalimo trebamo li izdvajati dva, tri ili pet posto. Mi moramo izdvajati sedam posto da ovo stignemo”, naglasio je Hebrang još jednom te dodao da ovo ne govori kao bivši ministar obrane i dragovoljac koji je na svojoj koži iskusio što znači biti inferioran, nego kao čovjek koji gleda daleko unaprijed.
FOTO: Ranko Suvar / CROPIX
‘Ovi prostori će biti sve interesantniji brojnim svjetskim silama’
“Daleko unaprijed ovi prostori će i dalje biti sve riskantniji što se Hrvatske tiče. Pogledajmo što se događa u BiH. Ovi prostori će biti sve interesantniji brojnim svjetskim, ali i lokalnim silama i mi se za to moramo pripremiti. U prošlom ratu, koji se vodio na daleko nižoj tehnološkoj razini nego što će se voditi sljedeći rat, izgubili smo preko 15.000 svojih stanovnika”, upozorio je Hebrang. “Iza moje procjene i brojke od sedam posto BDP-a stojim i mogu se s bilo kim sučeliti oko toga”, dodao je.
Što se tiče želje ministra Anušića da Hrvatska preuzme vodeću ulogu unutar Europske unije u proizvodnji malih borbenih dronova, Hebrang je ustvrdio da dronovi postaju sredstvo borbe broj jedan zbog novog načina ratovanja u Ukrajini. “To postaje oružje broj jedan u sukobima i ne samo u ovim ograničenim nego i u onim velikima koji nas još čekaju, nažalost u budućnosti. Mi smo gospodarski toliko iznad naših susjeda da jednostavno moramo krenuti u naoružanje, pa tako i u proizvodnju dronova”, kazao je.
FOTO: Darko Tomas / CROPIX
‘U Srbiji je nacionalni ponos i dostojanstvo zadatak broj jedan’
Na pitanje zašto je Srbija toliko vojno nadmoćnija, kazao je da je to zbog toga jer razmišljaju na drugačiji način. “U Srbiji je nacionalni ponos i dostojanstvo zadatak broj jedan. U Hrvatskoj je to zadnji zadatak. S time naravno ide pod ruku sigurnost i strateška priprema za obranu. Mi smo konačno na rubu služenja obaveznog vojnog roka i to ispod vremenskog minimuma, a pogledajte samo koliko se otpora pruža. Danas u Hrvatskoj braniti Hrvatsku ne znači i braniti svoje živote i svoja materijalna dobra.
Anušić objavio detalje važnog dogovora: ‘Moramo biti spremni na ono što nam sutra donosi’
U Srbiji to znači i zato je takav iskorak kod njih. Drugo, oni imaju vojne aspiracije izvan svojih granica. Hrvat nikada nije ratovao izvan svojih granica i upravo je tu ogromna razlika između njih i nas”, ustvrdio je Andrija Hebrang za Direktno. Na kraju je dodao da Hrvatska jednostavno mora prelomiti i sastaviti jedan profesionalni tim koji bi vodio preobrazbu kompletne obrane i sigurnosti te konačno Hrvatsku približio vrhu svjetskih zemalja koje su u stanju sačuvati živote i imovinu svojih ljudi.