10 NAČELA ILI 10 TOČAKA DEKLARACIJE PREUSTROJSTVA HABSBURŠKE MONARHIJE, piše Tomislav Dragun

 

DEKLARACIJA…i preustroj Habsburške monarhije, piše dr. TomislavDragun.

REZOLUCIJA EUROPSKOG PARLAMENTA OD 19. RUJNA 2019. O VAŽNOSTI EUROPSKOG SJEĆANJA NA BUDUĆNOST EUROPE (2019/2819(RSP))

Zagreb, 6. travnja 2022.

Broj: 023/2022

U cilju skrbi o Hrvatskom Državnom Pravu, a slijedom državo-pravnih činjenica i isprava,

Danas, dne 6. travnja 2022. godine, u glavnom gradu Zagrebu, donosim

DEKLARACIJU 

o pravnoj valjanosti Odluke cara i kralja Karla I/IV o preustroju Habsburške monarhije objavljenu putem Memoranduma 16. listopada 1918.   

Preustroj Austro-Ugarske monarhije u “Sjedinjene Države Velike Austrije”

1. Hrvatsko Državno Pravo kodificirano je, uz suglasnost tadašnjih svjetskih velesila: Bizanta (Imperium Romanorom – Istočno Rimsko Carstvo) i Svete Stolice, na Saboru, koji je 753. godine održan na Duvanjskom Polju.

2. Od 1102. Hrvatsko kraljevstvo ima zajedničkog vladara s Ugarskim kraljevstvom.

3. Od 1527. Hrvatsko kraljevstvo je prihvatilo Habsburge kao vladarsku kuću.

4. Kraljevina Hrvatska, Slavonija i Dalmacija – tijekom 1918. – je država u okviru Habsburške, odnosno Austro-Ugarske monarhije, sukladno Austro-Ugarskoj i Ugarsko-Hrvatskoj nagodbi.

image.png 5. Odluka cara i kralja Karla I/IV o preustroju Austro-Ugarske monarhije u saveznu državu, a objavljena u carsko-kraljevskom Manifestu 16. listopada 1918. – kojom su Kraljevini Hrvatskoj, Slavoniji i Dalmaciji pridružene Bosna Hercegovina, Istra i Boka Kotorska – valjan je državo-pravni akt. 

6. Narodno Vijeće Slovenaca, Hrvata i Srba iz Zagreba otklonilo je u Manifestu 16. listopada 1918. objavljenu odluku cara i kralja Karla I/IV o preustroju Austro-Ugarske monarhije u saveznu državu, međutim:

a. Narodno Vijeće Slovenaca, Hrvata i Srba iz Zagreba nije bilo zakonodavno-upravno tijelo, nego politički organ dijela političkih stranaka i društvenih skupina, koje su djelovale na području Austro-Ugarske monarhije, ali

b. da je Narodno Vijeće Slovenaca, Hrvata i Srba iz Zagreba i bilo zakonodavno-upravno tijelo, ono ipak nije moglo donositi pravno valjane odluke, jer nije niti bilo osnovano (osobito ne 5. listopada 1918.), nego je vijest o njegovu navodnom osnutku raširila skupina za položaje zainteresiranih političara,

c. Sabor Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije na zasjedanju 29. listopada 1918. uopće nije raspravljao, kamo li donio odluku, o osnutku Države Slovenaca, Hrvata i Srba, nego se samo – načelno – izjasnio o pristupu (eventualnoj) Državi Srba, Hrvata i Slovenaca u kojoj bi se našla i Kraljevina Srbija.

image.png 7. Hrvatski Sabor, danas, kao Sabor Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije, mora se izjasniti glede osnutka i postojanja Države Slovenaca, Hrvata i Srba, jer je njeno navodno ujedinjenje s Kraljevinom Srbijom i Kraljevinom Crnom Gorom bilo osnovom za stvaranje Kraljevine Jugoslavije i milijunske ljudske žrtve koje su odatle proistekle. 

8. Ova će se Deklaracija uputiti – kao provedbena inicijativa – Hrvatskom Saboru, Predsjedniku Republike Hrvatske, Vladi Republike Hrvatske, Europskom Parlamentu i Europskom Vijeću, na hrvatskom i na engleskom jeziku.

9. Ova će se Deklaracija uputiti – kao uredovni akt – u sudske postupke vezano za status Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije.

10. Ova Deklaracija bit će – uredovno – objavljena u knjizi – dr. sc. Tomislav Dragun: HRVATSKA ENCIKLOPEDIJA, Knjiga 37: JUGOSLAVIJA NIJE SRBSKI PROJEKT, 4. dio: Država Slovenaca, Hrvata i Srba, Zagreb, 2022. te u časopisima “Država Hrvatska”, “Glasnik Hrvatskog uljudbenog pokreta” i “Te Deum”.

dr. sc. Tomislav Dragun 

Regent

Kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije


Komentari

Odgovori